PARTNER PORTALU
  • BGK

Walcząc z niską emisją w dużych miastach

  • AT    31 stycznia 2012 - 15:47
Walcząc z niską emisją w dużych miastach

Z udziałem Rafała Adamusa - zastępcy prezesa WFOŚiGW w Katowicach oraz Henryka Borczyka – prezesa TAURON - Ciepło SA, odbyła się w Katowicach konferencja dla ponad 200 administratorów i zarządców nieruchomości w największych miastach województwa śląskiego.
Konferencja rozpoczęła kolejny etap realizacji trwającej od listopada ubiegłego roku kampanii pn. „Niska emisja – wysokie ryzyko” organizowanej przez energetyczny koncern TAURON i dofinansowanej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (zabierz głos/oceń prezydenta).

Celem tej akcji jest uświadomienie mieszkańcom miast niebezpieczeństwa jakie powoduje niska emisja wywołana głównie paleniem w piecach śmieci i niskiej jakości węgla. Skierowana jest zwłaszcza do właścicieli domów w starej zabudowie, gdzie kamienice opalane są piecami, a nieopodal biegną nici ciepłociągów. Wówczas warto, by budynki te podłączano do miejskich sieci ciepłowniczych.

- Wsparcie Funduszu dla tej inicjatywy jest naturalna konsekwencją naszych wcześniejszych działań na rzecz programów ograniczania niskiej emisji w gospodarstwach indywidualnych - mówił inicjując tę naradę Rafał Adamus.

WFOŚiGW w Katowicach bowiem jako pierwszy w kraju w 2002 roku wprowadził dofinansowanie tzw. obszarowych programów zmniejszania niskiej emisji. Do dziś skorzystały z tej możliwości 73 gminy, w których wymieniono ok. 15 tys. przestarzałych i nieekologicznych pieców oraz zainstalowano ok. 3.500 instalacji solarnych. Na cel ze środków WFOŚiGW wydano ponad 154 mln zł.

W dalszym ciągu jednak- jak wykazały badania społeczne prowadzone w ramach kampanii- największym problemem jest zanieczyszczenie powietrza w dużych miastach, utrudniające życie zwłaszcza w zimie.

Duże zainteresowanie uczestniczących w konferencji zarządców domów wzbudziły informacje o tym jak zmienić system ogrzewania i docieplenia budynku, czym jest niska emisja, jak radzą sobie inne samorządy w walce z tym problemem, a także szczegółowe dane dotyczące podziału kosztów między zarządców, a dostawcę ciepła przy zakładaniu nowej sieci ciepłowniczej oraz propozycje systemów dofinansowania takich inwestycji.
    
Zobacz prezentację Łukasza Frydla z WFOŚiGW w Katowicach o możliwościach pozyskania środków Funduszu na obszarowe programy ograniczania niskiej emisji w gminach woj. śląskiego tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.