PARTNER PORTALU
  • BGK

Walentynkowa akcja miast: lizaki za zużyte baterie

  • AT    14 lutego 2014 - 12:12
Walentynkowa akcja miast: lizaki za zużyte baterie

W Walentynki w 40 polskich miastach Polski prowadzona jest akcja „Kocham recykling”. Każdy kto odda zużyte baterie, otrzyma lizaka w kształcie serduszka jako symbol troski o środowisko.
W ostatnim roku w Polsce wprowadzono na rynek  ok. 10 tys ton baterii, które po zużyciu stają się niebezpiecznymi odpadami, bo zawierają m.in. ołów czy rtęć. Zgodnie z prawem krajowym i unijnym Polska ma obowiązek zebrać selektywnie w 2013 roku 30% baterii z rynku! Zbierajmy je więc!

A to wszystko za sprawą Dominika Dobrowolskiego – ekologa i podróżnika – który walentynkowo-recyklingową akcję organizuje po raz drugi.

Lista miast, które kochają recykling, dostępna jest tutaj.

Każdego roku w Polsce produkowanych jest ponad 400 mln sztuk baterii, które z uwagi na swój skład chemiczny, m.in. zawartość metali ciężkich typu: ołów, czy rtęć mogą być odpadami niebezpiecznymi. Ze względu na toksyczne substancje, baterie powinny być segregowane i utylizowane w specjalnych instalacjach. Zgodnie z prawem wspólnotowym, Polska ma obowiązek wysegregować w bieżącym roku 25 proc. baterii z rynku, który szacowany jest na ok. 7 tys. ton.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Spectator, 2014-02-17 14:46:29

    Żadne walentynkowe happeningi itp. nie zastąpią codziennego działania - obsługi kilkudziesięciu tysięcy miejsc zbierania zużytych baterii - w szkołach i przedszkolach, sklepach i urzędach. Autor komentarza wię, że "gdzieś dzwoni...", ale to za mało; Wymagany poziom zbierania - zgodnie z p...olską ustawą o bateriach z 2009r. wynosi w 2014 r. nie 25 lecz 35 %, a nasz krajowy "rynek" baterii to ok. 10 000 ton !  rozwiń