PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurski samorząd zamówił zmodernizowany pociąg EN57

  • PAP/JS    27 lutego 2018 - 20:44
Warmińsko-mazurski samorząd zamówił zmodernizowany pociąg EN57
Zgodnie z podpisaną umową wybrana w przetargu mińska spółka ma wykonać dostawę w ciągu 240 dni (fot. zntkmm.pl)

Zarząd woj. warmińsko-mazurskiego zamówił zmodernizowany trójczłonowy elektryczny zespół trakcyjny na bazie konstrukcji EN57, który przekaże Przewozom Regionalnym. Pociąg dostarczą za 12 mln zł Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki".
Zgodnie z podpisaną umową wybrana w przetargu mińska spółka ma wykonać dostawę w ciągu 240 dni. Kupiony przez samorząd zmodernizowany pociąg typu EN57 ma pomieścić 332 osoby, w tym ok. 160 na miejscach siedzących. Będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców z małymi dziećmi czy przewozu rowerów.

Tabor zostanie przekazany w bezpłatne użyczenie olsztyńskiemu oddziałowi Przewozów Regionalnych i będzie wykorzystywany na zelektryfikowanych liniach kolejowych, m.in. Olsztyn-Działdowo, Olsztyn-Iława-Jabłonowo i Olsztyn-Elbląg.

Jak powiedzia marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin, o zakupie przez samorząd takiego pojazdu zdecydowały względy ekonomiczne i funkcjonalność. Jego zdaniem fabrycznie nowy pociąg kosztowałby o 6-8 mln zł więcej, a gruntownie zmodernizowana jednostka EN57 zapewnia zbliżony poziom bezpieczeństwa i komfortu podróży.

Wartość zamówienia to blisko 12 mln zł, z czego 8,3 mln zł stanowi dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2014-2020.

Będzie to 14. jednostka kupiona przez samorząd i przekazana w użytkowanie oddziałowi Przewozów Regionalnych w Olsztynie. Wcześniej były to autobusy szynowe - pięć sztuk SA 106 i sześć sztuk SA 133 oraz dwa elektryczne zespoły trakcyjne - dwuczłonowy EN98-003 i trójczłonowy EN62-001. Łączna wartość tego taboru sięgała 113 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.