PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie. Giżycko wprowadza ulgi dla płacących podatki w mieście

  • PAP/AK    1 lutego 2018 - 15:55
Warmińsko-mazurskie. Giżycko wprowadza ulgi dla płacących podatki w mieście
Twierdza Boyen w Giżycku. Mieszkańcy miasta zapłacą tu mniej za wejście. (fot. Shutterstock.com)

Osoby zameldowane i płacące podatki w mazurskim Giżycku mogą od czwartku składać wnioski o wydanie karty mieszkańca, która zapewni im szereg ulg i bonusów przy korzystaniu z miejscowych obiektów sportowych, instytucji kultury i komunikacji.
Jak poinformował PAP giżycki urząd miasta, pierwsze karty będą do odbioru w marcu i mają uprawniać do zniżek przy korzystaniu z krytego lodowiska, basenu, centrum kultury, kina "Nowa Fala" i wejściu na teren zabytkowej Twierdzy Boyen.

Posiadacz karty uzyska też pierwszeństwo wstępu na nieodpłatne imprezy organizowane przez miasto, w przyjęciu dzieci do prowadzonych przez lokalny samorząd placówek oświatowych, a także prawo do bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską.

Giżycka Karta Mieszkańca będzie działała w systemie elektronicznym i ma przypominać zbliżeniowe karty płatnicze. W przyszłości katalog przywilejów dla posiadaczy kart ma być rozszerzany, wraz z przystąpieniem do tego programu kolejnych instytucji i firm.

Kartę mogą otrzymać osoby, które rozliczają podatek dochodowy w urzędzie skarbowym w Giżycku i deklarują w zeznaniu podatkowym, że to miasto jest ich miejscem stałego zamieszkania lub otrzymują stały zasiłek z miejskiego ośrodka pomocy społecznej. Kartę dostaną również zameldowani w Giżycku członkowie ich rodzin nieuzyskujący dochodów, czyli niepracujący współmałżonek i dzieci (jeśli uczą się lub studiują, to do ukończenia 25. roku życia).

Według władz miejskich, wprowadzenie karty jest elementem systemu lojalnościowego, który ma powiązać mieszkańców z gminą i lokalnym biznesem. Ulgi i bonusy mają być zachętą do płacenia podatków w Giżycku i korzystania z usług miejscowych przedsiębiorców, a tym samym do wzmacniania budżetu miasta.

Obecnie do budżetu Giżycka trafia co roku ok. 20 mln zł z tytułu udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na jej terenie. Jednak miejscy urzędnicy przypuszczają, że jest jeszcze sporo osób, które od jakiegoś czasu mieszkają w Giżycku, ale nie rozliczają swoich podatków w tamtejszym urzędzie skarbowym, tylko robią to nadal w rodzinnych miejscowościach.

Tymczasem do zameldowania się w mieście zachęcają władze Olsztyna. Podkreślają, że w ubiegłym roku z podatku od osób fizycznych do budżetu miasta wpłynęło ponad 249 mln zł, co stanowi prawie 20 proc. całego budżetu miasta. Zwracają też uwagę, że od tego roku zameldować się można za pośrednictwem internetu.

Od lipca mieszkańcy Krakowa będą mogli korzystać z Karty Krakowskiej. Będzie ich ona uprawniać do 20-procentowej zniżki w komunikacji miejskiej oraz do ulg przy zakupie biletów do miejskich instytucji kultury. Muszą jednak spełniać tylko jeden warunek - płacić podatki w Krakowie. Tak przynajmniej zakłada projekt uchwały ws. Karty Krakowskiej, który prezydent Jacek Majchrowski przedstawił radzie miasta.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.