PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie kupiło pociąg elektryczny

  • PAP    15 maja 2013 - 19:28
Warmińsko-mazurskie kupiło pociąg elektryczny

13 mln zł kosztować będzie nowoczesny elektryczny pociąg, który od 2015 roku będzie woził pasażerów na Warmii i Mazurach. Dostawcą pojazdu dla samorządu warmińsko-mazurskiego jest nowosądecka firma Newag.
Umowę w sprawie kupna pociągu podpisali w środę w Olsztynie marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas i prezes spółki Zbigniew Konieczek.

Marszałek powiedział, że aby przewozy kolejowe stały się dla pasażerów atrakcyjne, muszą oni podróżować w komfortowych warunkach, w nowoczesnych pociągach. "Samorząd województwa inwestuje w nowoczesny tabor; dopłaca także do przewozów regionalnych, w tym roku 48 mln zł" - podkreślił Jacek Protas.

Pojazd, który zacznie wozić podróżnych w 2015 roku, będzie wyposażony w klimatyzację, bezprzewodowy internet - strefę Wi-Fi, gniazdka elektryczne oraz nowoczesne toalety. W pociągu jest 100 miejsc siedzących. Pojazd może rozwijać prędkość do 160 kilometrów na godzinę.

W pociągu zainstalowany będzie monitoring oraz tablice, na których wyświetlane będą informacje o trasie. Wewnątrz pojazdu znajdą się także automaty do sprzedaży biletów i kasowniki. Pojazd jest dostosowany dla osób niepełnosprawnych.

Samorząd województwa jest obecnie właścicielem 12 szynobusów, które kursują na lokalnych trasach, zapewniając mieszkańcom dojazd do pracy i szkół. Dostawcą tych pojazdów, zarówno elektrycznych, jak i spalinowych była bydgoska spółka Pesa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.