PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie: Przewozy Regionalne ponownie będą operatorem kolejowym na przewóz pasażerów

  • PAP/JS    4 stycznia 2018 - 18:18
Warmińsko-mazurskie: Przewozy Regionalne ponownie będą operatorem kolejowym na przewóz pasażerów
W ostatnich latach Przewozy Regionalne przewoziły na Warmii i Mazurach 10 tys. pasażerów dziennie; 45 proc. z nich stanowili uczniowie i studenci. (fot. mat. pras)

W tym roku, podobnie jak przez ostatnie dwa lata, spółka Przewozy Regionalne będzie wozić pasażerów korzystających z połączeń kolejowych na Warmii i Mazurach. Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego przedłużył w tej sprawie umowę z przewoźnikiem kolejowym.
  • Cała umowa opiewa na 270 mln zł, a koszt realizacji przewozów kolejowych w 2018 roku wyniesie 57,8 mln zł.
  • W ostatnich latach Przewozy Regionalne przewoziły na Warmii i Mazurach 10 tys. pasażerów dziennie; 45 proc. z nich stanowili uczniowie i studenci.
  • Spółka realizuje program restrukturyzacji, a 2018 rok ma być ostatnim rokiem, gdy zarządzający nią, wdrażają plan poprawy sytuacji spółki.

Marszałek województwa Gustaw Brzezin podkreślił podczas konferencji prasowej, że 2018 rok jest kolejnym, gdy pasażerów na Warmii i Mazurach będą wozić Przewozy Regionalne. Spółka zgodnie z porozumieniem realizuje połączenia kolejowe na Warmii i Mazurach w latach 2016-20.

"Dla samorządu to dobra sytuacja, bo wiemy ile pieniędzy musimy zabezpieczyć w budżecie województwa. Dla spółki oznacza to stabilizację finansową i rozwojową. Dobrze wynegocjowane warunki umowy niosą dobrej jakości usługi zarówno dla mieszkańców regionu, jak i gości odwiedzających Warmię i Mazury"- ocenił marszałek.

Cała umowa opiewa na 270 mln zł, a koszt realizacji przewozów kolejowych w 2018 roku wyniesie 57,8 mln zł. Dofinansowanie z budżetu województwa to 44 mln zł, znaczną część czyli 13,5 mln zł stanowi fundusz kolejowy, który jest przeznaczany na modernizację i zakup taboru.

Prezes zarządu Przewozów Regionalnych Krzysztof Zgorzelski podkreślił, że "spółka jeszcze dwa lata temu była w bardzo trudnej i niekomfortowej sytuacji".

"Marszałek województwa warmińsko-mazurskiego jako pierwszy zawierzył spółce, jako pierwszy podpisał 5 -letnią umowę, która pozwoliła odnaleźć się w nowych realiach. Chodzi o stabilność finansową, możliwość inwestowania i poprawę komfortu podróży"- wyjaśnił.

Jak dodał, spółka realizuje program restrukturyzacji, a 2018 rok ma być ostatnim rokiem, gdy zarządzający nią, wdrażają plan poprawy sytuacji spółki.

"Zrealizowaliśmy już 90 proc. tego planu, a efektem musi być osiągnięcie stałej rentowności. Plan zakłada osiągnięcie ponad 187 mln zł oszczędności rocznie poprzez sprzedaż nieruchomości, a także zwolnienie poprzez program dobrowolnych odejść 2,5 tysiąca pracowników w ciągu czterech lat. Tworzymy nową ofertę dla podróżnych, modernizujemy kasy, a konduktorów wyposażamy w nowe terminale"- podkreślił prezes.

W ostatnich latach Przewozy Regionalne przewoziły na Warmii i Mazurach 10 tys. pasażerów dziennie; 45 proc. z nich stanowili uczniowie i studenci.

Na Warmii i Mazurach w tym roku planowana jest modernizacja linii kolejowej między Olsztynem a Działdowem. Rezultatem ma być skrócenie podróży z Olsztyna do Warszawy do 2 godzin. Projekt będzie realizowany ze środków Programu Rozwoju Polski Wschodniej, a wartość inwestycji wyniesie 267,6 mln zł. Remont linii rozpocznie się 22 stycznia i potrwa do czerwca. Na odcinku Olsztyn- Olsztynek uruchomiona zostanie autobusowa komunikacja zastępcza. W tym czasie pociągi bezpośrednie z Olsztyna do Warszawy jeździć będą przez Iławę.

Przebudowywana będzie także linia Szczytno-Pisz-Ełk. Inwestycja, której wartość wynosi 290 mln zł również będzie realizowana z Programu Rozwoju Polski Wschodniej.

Remonty obejmą także linie kolejowe na trasach Gutkowo-Braniewo, gdzie szacunkowa wartość inwestycji wyniesie 230 mln zł oraz Ełk -Korsze, gdzie modernizacja kosztować będzie 578 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.