PARTNER PORTALU
 • BGK

Warmińsko-Mazurskie: Sejmik przyjął plan gospodarki odpadami, mimo protestów

 • PAP/JS    28 grudnia 2016 - 17:45
Warmińsko-Mazurskie: Sejmik przyjął plan gospodarki odpadami, mimo protestów
Plan zakłada szereg działań służących m.in. zwiększeniu selektywnej zbiórki odpadów czy mniejszemu marnotrawstwu jedzenia, a także wylicza inwestycje w całym regionie dotyczące zagospodarowania odpadów (fot. pixabay)

• Sejmik woj. warmińsko-mazurskiego przyjął wojewódzki plan gospodarki odpadami, który m.in. zakłada budowę spalarni śmieci w Olsztynie.
• Protestowały przeciw temu organizacje społeczne i PiS.
Radni przyjęli plan gospodarki odpadami na lata 2016-22 głosami PO, PSL i SLD. Radni z ramienia PiS głosowali przeciw.

Dyrektor wydziału ochrony środowiska w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie Bogdan Meina przedstawiając plan mówił, że dokument ten ostatecznie uporządkowuje gospodarkę śmieciową w regionie. Plan zakłada szereg działań służących m.in. zwiększeniu selektywnej zbiórki odpadów czy mniejszemu marnotrawstwu jedzenia, a także wylicza inwestycje w całym regionie dotyczące zagospodarowania odpadów. Ich łączny koszt to 633 mln zł (za te pieniądze m.in. ma powstać 56 nowych punktów selektywnej zbiórki odpadów, a rekultywacji ma być poddanych 13 składowisk śmieci).

Kilka z tych inwestycji, co przyznał Meina, wzbudza sprzeciwy społeczne, to m.in. instalacje śmieciowe w miejscowości Łęgajny pod Olsztynem (przeciwny inwestycji jest m.in. burmistrz gminy Barczewo Lech Nitkowki, który na sesji krzyczał, że "to powstanie po trupie burmistrza") czy instalacja w Bezledach pod Bartoszycami. Najwięcej emocji wzbudza jednak "instalacja do termicznego przekształcania odpadów pochodzących z przetworzenia odpadów komunalnych", czyli budowa spalarni. Miałaby ona powstać na obrzeżach Olsztyna i spalać RDF, czyli tzw. paliwo alternatywne. Za powstaniem takiej inwestycji opowiada się samorząd Olsztyna, który od dłuższego czasu zabiega o tę inwestycję.

Czytaj też: Budżet woj. warmińsko-mazurskiego na 2017 rok przyjęty

Na środowej sesji sejmiku woj. warmińsko-mazurskiego prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz wyjaśniał radnym, że budowa spalarni pozwoli miastu na zagospodarowanie wytwarzanego na miejscu paliwa RDF i zapewni źródło ciepła dla mieszkańców. Grzymowicz mówił, że spalarnię zbudować ma spółka celowa, w skład której wejdzie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC), które wniesie do spółki grunt i majątek przedsiębiorstwa, Polski Fundusz Inwestycji Samorządowych oraz partner prywatny (ma być wyłoniony do końca I kwartału 2017 roku). Koszt budowy spalarni szacowany jest na 270 mln zł, ale oprócz budowy nowej ciepłowni, miasto zakłada także modernizację tej obecnie pracującej i budowę zapasowej kotłowni gazowej, która pracowałaby w czasie awarii tej opalanej przez RDF czy w okresie podwyższonego zapotrzebowania na ciepło.

"To inwestycja dobrze przemyślana i przygotowana, o której słyszymy od ekspertów i w ministerstwach, że jest modelowa, najlepiej przygotowana w kraju, że mogą się na nas wzorować inni" - mówił Grzymowicz.

Przeciwni budowie spalarni od dawna są miejscy radni PiS (niektórzy przyszli dziś na sesję sejmiku) oraz kilka stowarzyszeń i organizacji m.in. Ruch Narodowy, Chrześcijańska Wspólnota Samorządowa czy lokalne stowarzyszenie Święta Warmia. Przedstawiciele tych organizacji przed wejsciem do Urzędu Marszałkowskiego zorganizowali w środę pikietę i rozdawali ulotki przestrzegające przed tą inwestycją. W trakcie głosowania byli na sali, a przyjęcie planu skwitowali okrzykami: "hańba", "sprzedawczyki", "partyjniaki", wnieśli też na salę transparent z napisem "Nie dla spalarni śmieci".×
KOMENTARZE (4)

 • niewidzialna ręka, 2016-12-29 14:34:18

  Do w.potega@neostrada.pl: w.potega@neostrada.pl: - a mnie jest żal kolorowych lasków, rowów i zagajników i demokracji wolnego rynku zawierania umów...
 • w.potega@neostrada.pl, 2016-12-29 12:12:00

  Problem ma wymiar kulturowy. Przerwano nam (w sejmie poprzedniej kadencji) naukę segregacji odpadów komunalnych w domach, wprowadzając przymusowe ryczałtowe opłaty. Zachowania władz Olsztyna są kontynuacją tej głupoty, niestety powszechnej.
 • Absurdlandia, 2016-12-29 08:36:47

  Olsztynowi mało jednego Misia w postaci ZGOK - chce teraz takiego nowoczesnego co będzie jeszcze więcej drenował kieszenie olsztynian