PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie: Woda z wodociągu w Działdowie niezdatna do picia

  • PAP/JS    22 sierpnia 2017 - 17:05
Warmińsko-mazurskie: Woda z wodociągu w Działdowie niezdatna do picia
W próbkach wody pobranej 16 sierpnia i przebadanej przez akredytowane laboratorium stwierdzono obecność bakterii grupy coli i enterokoków (fot. pixabay.com)

Woda z wodociągu zaopatrującego ponad 22 tys. mieszkańców Działdowa i siedmiu okolicznych wsi jest niezdatna do spożycia - poinformowały służby sanitarno-epidemiologiczne. W próbkach wody wykryto obecność bakterii grupy coli i enterokoków.
Decyzję o braku przydatności do spożycia wody z wodociągu publicznego w Działdowie wydał tamtejszy powiatowy inspektor sanitarny. Jak wynika z komunikatu, woda z tego wodociągu nadaje się wyłącznie do spłukiwania WC. Wodociąg zaopatruje ponad 22,8 tys. mieszkańców Działdowa oraz siedmiu innych miejscowości; są to: Pierławki, Wysoka, Księży Dwór, Prusinowo, Komorniki, Rudolfowo i Malinowo.

Powodem takiej decyzji służb sanitarnych są wykryte zanieczyszczenia mikrobiologiczne. W próbkach wody pobranej 16 sierpnia i przebadanej przez akredytowane laboratorium stwierdzono obecność bakterii grupy coli i enterokoków, czyli paciorkowców kałowych. Oznacza to, że woda z działdowskiego wodociągu nie spełnia wymagań rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

W komunikacie służby sanitarne podały, że Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Działdowie, które jest administratorem wodociągu, zostało zobowiązane do poinformowania odbiorców o braku przydatności wody z tego wodociągu do spożycia. Powinno również zapewnić im wodę dobrej jakości z innego źródła (np. butelkowaną lub wodę z cysterny).

We wtorek (22 sierpnia) po południu w Działdowie zebrał się sztab kryzysowy. Jak powiedział burmistrz Grzegorz Mrowiński, w mieście przygotowano obecnie pięć punktów poboru wody zdatnej do picia: dwa w szpitalu i jeden w mleczarni, które mają własne ujęcia wody, oraz z dwóch beczkowozów - w stacji uzdatniania wody przy ul. Hallera i Centrum Kształcenia Ustawicznego przy ul. Polnej. "Pracujemy nad uruchomieniem kolejnych punktów dystrybucji wody" - dodał.

Zdaniem burmistrza wcześniej nie było problemów z jakością wody wodociągowej. "Taka sytuacja nigdy nie miała miejsca w Działdowie. Nie wiemy, co jest przyczyną tego zanieczyszczenia. Myślę, że to zostanie ustalone" - mówił.

Według niego, informacje o tym, że woda z wodociągu jest niezdatna do spożycia dotarła do mieszkańców za pośrednictwem lokalnych mediów i portali społecznościowych. Dodał, że po ulicach jeżdżą samochody z megafonami, informuje też o tym straż miejska i inne służby. Jak przyznał, magistrat otrzymał sygnały, że w wielu sklepach na terenie miasta wykupiono już wodę w butelkach.

Służby sanitarne pobrały już 13 kolejnych próbek wody w różnych częściach miasta i pobliskich miejscowościach, aby zweryfikować wyniki pierwszych badań i potwierdzić lub wyeliminować zanieczyszczenie mikrobiologiczne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

  • iwona, 2017-08-22 20:25:10

    wiadomosc o skazeniu wyszla od ludzi? a sluzby?ciekawe...