PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, autobusy: 100 nowych pojazdów wyjedzie w sierpniu na ulice

  • PAP/AT    16 lutego 2016 - 16:57
Warszawa, autobusy: 100 nowych pojazdów wyjedzie w sierpniu na ulice
ZTM będzie premiował m.in. ponadprzeciętną punktualność i niezawodność (fot.ztm.waw.pl)

• Dyrektor ZTM i prezes firmy Mobilis podpisali umowę na obsługę komunikacyjną Warszawy 100 nowymi autobusami.
• Pojazdy wyjadą na ulice na początku sierpnia.
• ZTM wprowadził m.in. wymóg zatrudnienia kierowców na pełny etat.
"Kontrakt opiewa na siedem i pół roku, w ramach tego kontraktu firma Mobilis, która złożyła najkorzystniejszą ofertę, zakupi 50 autobusów 9-metrowych i 50 autobusów 18-metrowych, czyli tzw. przegubowców" - powiedział przed podpisaniem umowy wiceprezydent stolicy Jacek Wojciechowicz.

Maksymalna wartość obu umów za cały czas świadczenia usług to ponad 572 mln zł. Jest to największy dotychczas podpisany przez ZTM kontrakt z prywatnym operatorem. Kontrakt ze strony ZTM podpisał dyrektor Wiesław Witek, a ze strony firmy Mobilis, jej prezes Dariusz Załuska.

Wszystkie autobusy, które trafią do Warszawy, będą fabrycznie nowe i wyposażone w klimatyzację, monitoring, biletomaty, system głosowego zapowiadania przystanków, ekrany LCD z informacją pasażerską, tapicerkę z architektonicznymi symbolami miasta, łączność alarmową oraz systemy lokalizacyjne, które będą pomagać w sprawnym zarządzaniu flotą.

Czytaj też: Przetarg na autobusy dla Warszawy według nowych kryteriów

Ponadto, na mocy zapisów przetargów, przewoźnik został zobowiązany m.in. do posiadania zaplecza technicznego (zajezdni), gdzie pojazdy będą sprzątane, myte i naprawiane. ZTM będzie na bieżąco sprawdzał stan taboru. Ponadto Mobilis będzie musiał zatrudnić swoich pracowników na pełen etat, co ma wyeliminować przekraczanie przez kierowców czasu pracy. Od kierowców z zagranicy będzie wymagana średniozaawansowana znajomość języka polskiego i topografii Warszawy. Ponadto kierowcy mają obowiązkowo nosić jednolite błękitne i granatowe stroje.

Umowa po raz pierwszy przewiduje przyznawanie nagród przewoźnikowi, ZTM będzie premiował m.in. ponadprzeciętną punktualność i niezawodność.

Firma Mobilis została wybrana w przetargu, przewoźnik zaproponował najniższą stawkę za wozokilometr (jednostka obliczeniowa równa jednemu kilometrowi drogi wykonanej przez środki transportu w danym czasie). Przewoźnik przewozy autobusami krótkimi wycenił na 6,77 zł za wozokilometr, a przegubowymi na 8,29 zł.

ZTM ogłosił przetarg w maju 2015 r., swoje oferty złożyły trzy firmy - Europa Express City, Michalczewski i właśnie Mobilis z najlepszą propozycją. Jednak oferty zostały ponownie ocenione, ponieważ firma Michalczewski złożyła do Krajowej Izby Odwoławczej odwołanie od wyniku przetargu, dotyczyło ono rażąco niskiej ceny zaproponowanej przez pozostałe spółki biorące udział w przetargu. Finalnie skarga została oddalona.

Ponadto we wtorek przedstawiciele ZTM poinformowali o zmianach w hologramach Karty Warszawiaka. Papierowe hologramy, które potwierdzają uprawnienia do korzystania z Karty Warszawiaka lub Karty Młodego Warszawiaka będą ważne jedynie do 30 września br. Po tym czasie zostaną zastąpione przez tzw. e-hologramy, czyli elektroniczne zapisy na karcie, należy je wgrać na kartę do końca września.

ZTM przekonuje, że najprościej będzie można to zrobić w biletomacie. Taką funkcję od 17 lutego br. będą miały prawie wszystkie biletomaty, w których można kodować bilety długookresowe (ponad 1270 urządzeń w autobusach MZA i ok. 600 automatów stacjonarnych). E-hologramu nie będzie można wgrać w 36 automatach ZTM stojących na stacjach II linii metra, ponieważ te urządzenia są na gwarancji i w okresie jej obowiązywania nie ma możliwości zmiany oprogramowania.

E-hologram będzie można także wgrać w Punktach Obsługi Pasażera lub w jednym z dzielnicowych Wydziałów Obsługi Mieszkańców. Wgrane w tym roku e-hologramy będą ważne do 30 września 2017 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Men, 2016-02-17 16:22:14

    Na warszawskich ulicach na linii 222 jeżdżą już autobusy elektryczne nie zatruwające i tak już nie najlepszego powietrza w warszawie. Czy w trosce o ekologię nie można było tych nowych zamówić też elektrycznych? Czemu nikt o tym nie pomyślał?
  • marek zakrzewski, 2016-02-17 09:22:22

    Ponadprzeciętna punktualność. Autobus odjeżdża 7,5 minuty przed czasem z rozkładu jazdy?