PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa będzie odbierać odpady zielone dwa razy częściej

  • PAP    1 czerwca 2015 - 16:15
Warszawa będzie odbierać odpady zielone dwa razy częściej

Odbiór ma się zaczynać w kwietniu, a nie - jak teraz - w maju (fot. pixabay)

Z projektu zmiany regulaminu utrzymania czystości i porządku miasta wynika, że dwa razy w miesiącu, a nie jak dotychczas raz, mają być odbierane odpady zielone od właścicieli domów jednorodzinnych w Warszawie.
Zastępca rzecznika stołecznego ratusza Agnieszka Kłąb poinformowała PAP, że władze Warszawy skierowały już odpowiedni dokument do konsultacji.

Zmiany na prośbę mieszkańców

Wyjaśniła, że do ratusza napływało wiele uwag mieszkańców, którzy sugerowali, by zwiększyć częstotliwość odbioru odpadów zielonych, czyli trawy, liści bądź rozdrobnionych gałęzi. Na razie takie odpady odbierane są z domów jednorodzinnych raz w miesiącu. "Chcemy przychylić się do próśb mieszkańców, by odpady zielone z domów jednorodzinnych odbierane były dwa razy w miesiącu, a z budynków raz na tydzień" - powiedziała.

Przedstawicielka magistratu dodała, że wydłużony ma być też okres, w którym odbierane będą takie śmieci. Obecnie obowiązuje on od maja do listopada. Po zmianie odpady zielone miałyby być zabierane od kwietnia. W listopadzie byłyby odbierane już tylko raz.

Czytaj też: Metod ustalania opłat za śmieci nie można łączyć

Pytana, czy zwiększenie częstotliwości i wydłużenie okresu odbioru takich odpadów spowoduje wzrost kosztów dla mieszkańców, Kłąb zapewniła, że ratusz "na pewno nie przewiduje zwiększenia wysokości opłat śmieciowych".

Decyzja w rękach radnych

Kłąb przypomniała, że zmianę regulaminu utrzymania czystości uchwala rada miejska. "Chcielibyśmy, by w ciągu kilku najbliższych tygodni po zakończonych konsultacjach projekt uchwały mógł wejść pod obrady rady" - powiedziała.

Konsultacje potrwają do 22 czerwca. Jak zwróciła uwagę Kłąb, skierowane są one głównie do organizacji pozarządowych. Treść projektu uchwały oraz formularz, za pomocą którego można zgłaszać uwagi, dostępne są m.in. na stronie www.czysta.um.warszawa.pl oraz w siedzibie Biura Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu m.st. Warszawy.

W stolicy śmieci od mieszkańców odbierają trzy firmy: MPO (Bemowo, Białołęka, Bielany, Ochota, Śródmieście, Targówek, Ursus, Włochy, Wola, i Żoliborz), Lekaro (Mokotów, Praga Południe, Praga Północ, Rembertów, Wawer, Wesoła) oraz SUEZ environnement (Ursynów i Wilanów).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.