PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa boi się kar za śmieci

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    21 maja 2011 - 08:43
Warszawa boi się kar za śmieci

Miasto nie jest przygotowane do śmieciowej rewolucji. Do 2013 r. nie zdąży rozbudować własnej spalarni ani kompostowni. Stolicy grożą gigantyczne kary Unii Europejskiej.
Radni miasta z Komisji Ochrony Środowiska są zaniepokojeni stanem przygotowań miasta do rewolucji, jaką proponuje przyjęta przez Sejm ustawa śmieciowa – informuje „Życie Warszawy”.

Czytaj też: Śmieciowy alarm dla Warszawy

Radni odwiedzili nową prywatną sortownię Byś na Bielanach, a potem działający od 16 lat ZUSOK – miejską spalarnię na Targówku, którą przejmie spółka MPO.

Czytaj też: Kto zapłaci więcej podatku śmieciowego?

Uznali, że miasto jest kompletnie nieprzygotowane. Żeby nie płacić Unii Europejskiej milionowych kar za brak instalacji do obróbki odpadów, Warszawa w ciągu dwóch lat musi zorganizować sieć sortowni, rozbudować spalarnię i kompostownię.

Czytaj też: Ustawa śmieciowa lekiem na wszędobylski brud

Tymczasem ZUSOK dopiero zaczyna starania o kredyt, a pozwolenie na budowę planuje w 2013 r.

Czytaj też: Śmieciowa rewolucja zatwierdzona

MPO zamierza też rozbudować kompostownię w Radiowie i stawiać sortownię we Włochach, ale tę drugą inwestycję oprotestowali mieszkańcy.

Jedyny nowoczesny zakład w Warszawie Byś może przyjąć 150 tys. ton śmieci, ale wykorzystuje tylko połowę mocy, bo przegrywa przetargi.

Miasto zamiast budować swoją sortownię, mogłoby skierować część śmieci do Bysia. Ale szefowa BOŚ Grażyna Sienkiewicz nie chce nic deklarować – informuje „Życie Warszawy”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • biocrudepolska, 2011-05-23 08:56:14

    Bo miasto z uporem maniaka, stoi przy swoich rozwiazaniach, nie przyjmujac do wiadomosci, ze sa rozwiazania typu BOOT - ze 100%owym finansowaniem Instalacji biologicznego przetwarzania, co przy juz istniejacejs spalarni i wlasciwej organizacji strumienia odpadow zalatwiloby temat. Ale nie wiado...mo dlaczego samorzadowcy i zarzadcy odpadami w Warszawie i innych regionach nie slysza tych glosow - pwenie im przytlumia \"wysoka fala\" szumow..... Tak czy owak polecamy sie Biocrude Technolgy z kanady do rozmow .... tadeusz Jurkiewicz  rozwiń