PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa chce kupić 80 autobusów na gaz

  • MIW    25 stycznia 2018 - 15:32
Warszawa chce kupić 80 autobusów na gaz
Na warszawskich ulicach pojawią się nie tylko elektrobusy (na zdjęciu), ale też 80 autobusów gazowych (Fot. UM Warszawa)

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie ogłosiły właśnie przetargi na dostawę 80 autobusów gazowych wraz z paliwem. To największa w tym roku inwestycja w tabor autobusowy w stolicy.
W sumie warszawski przewoźnik chce kupić 50 autobusów przegubowych i 30 klasy maxi o długości 12 metrów. Wszystkie będą zasilane gazem ziemnym CNG i trafią do zajezdni „Kleszczowa”. Odrębne postępowanie dotyczy dostaw paliwa i infrastruktury do tankowania. Jest to największe jak do tej pory zamówienie przewoźnika na dostawę autobusów niskoemisyjnych i pierwsza z zapowiadanych dużych dostaw taboru ekologicznego.

Czytaj: Komunikacja miejska w Polsce w 2018 roku: Warszawa i Poznań wydadzą najwięcej

Jak informuje warszawski ratusz, obecnie MZA mają 60 autobusów nisko lub bezemisyjnych (20 pojazdów elektrycznych, 35 gazowych i 5 hybryd), a do końca 2020 roku ich liczba wzrośnie do 270 (to prawie 20 procent całej floty). Spółka ma ponadto kilkaset pojazdów wyposażonych w baterie słoneczne i elektrownię słoneczną w zajezdni „Woronicza”. Kolejna taka instalacja powstanie w nowej zajezdni „Redutowa” gdzie będą także energooszczędne pompy ciepła, LED-owe oświetlenie i duża powierzchnia zielona na dachach budynków.

Czytaj: Po ile autobus? Elektryczny, hybrydowy, spalinowy? Gminy inwestują w elektromobilność

- Stawiamy na ekologię i powiększamy flotę pojazdów gazowych naszej spółki. Warto przypomnieć, że na modernizację taboru MZA w ciągu ostatnich dwunastu lat wydaliśmy już ponad miliard złotych – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Warszawski ratusz przypomina, że w ostatnich 12 latach stolica kupiła 311 nowych tramwajów (w tym 281 niskopodłogowych), 1077 niskopodłogowych autobusów (w tym hybrydy, elektryki i autobusy gazowe), 35 pociągów metra Inspiro i 28 nowoczesnych pociągów SKM. Obecnie wszystkie linie autobusowe są obsługiwane przez pojazdy niskopodłogowe, sukcesywnie rośnie również liczba niskopodłogowych tramwajów. W planach jest zakup kolejnych 800 autobusów, 45 pociągów metra, 21 pociągów SKM oraz 213 tramwajów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.