PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Dzięki rewitalizacji praskie kamienice nabiorą nowego blasku

  • JL    19 września 2016 - 09:52
Warszawa. Dzięki rewitalizacji praskie kamienice nabiorą nowego blasku
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz sprawdza postęp prac w remontowanej kamienicy przy ul. Kamionkowskiej 39 na Pradze-Południe. Fot. Warszawa.pl (R. Motyl)

Praskie kamienice przechodzą remont w ramach Zintegrowanego programu rewitalizacji.
W programie rewitalizacji praskich kamienic zawierają się w nim między innymi remonty oraz polepszenie stanu technicznego i walorów estetycznych budunków. – Przyczynia się do poprawy warunków życia mieszkańców tej części Warszawy – uważa prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz. Zapewnia, że Do 2022 r. stolica przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

W budynkach przy ulicy Kamionkowskiej 31 i 39 jest 41 lokali. Zostały one wyznaczone do remontu jako jedne z pierwszych na Pradze-Południe. W kamienicy przy ul. Kamionkowskiej 39 mieszka 16 rodzin. Jest ona remontowana sukcesywnie. Otrzymała już centralne ogrzewanie i instalację gazową. Obecnie została wykonana m.in. izolacja pionowa ścian fundamentowych i fundamentów, wymieniono pokrycie dachu, ocieplono ściany zewnętrzne i strop, wymieniono instalację elektryczną w części wspólnej, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową.

Czytaj też: Lokalne programy rewitalizacji tylko do pozyskiwania pieniędzy

Dom czeka jeszcze położenie tynków, pomalowanie klatek schodowych oraz rewitalizacja podwórka. Cały remont był przeprowadzany bez konieczności wyprowadzki lokatorów. Zakończenie prac planowane jest w październiku 2016 r. Podobny zakres prac jest realizowany w drugim budynku przy ul. Kamionkowskiej 31 z 1966 r.

Zakres prac w budynkach przeznaczonych do remontu w ramach Zintegrowanego programu rewitalizacji jest różny. Ogółem prace będą wykonywane w 164 budynkach mieszkalnych i mieszkalno-użytkowych. Na Pradze-Południe w 27 budynkach, Pradze-Północ w 90, Targówku – w 47. Prace obejmą: dachy, stropy, elewacje z ociepleniem ścian, wzmocnienie fundamentów, izolacje przeciwwodne, wymianę lub remont stolarki okiennej i drzwiowej, balkony, klatki schodowe, instalacje wodno-kanalizacyjne. Węzły sanitarne i łazienki zostaną wykonane w mieszkaniach, które ich nie miały. W kamienicach, do których nie będzie można doprowadzić sieci miejskiej, zostaną zastosowane odnawialne źródła energii.

Pierwszy etap programu podłączania lokali mieszkalnych do centralnego ogrzewania rozpoczął się w 2010 roku. Przez sześć lat w trzech dzielnicach objętych obecnie Zintegrowanym programem rewitalizacji – na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku – podłączono do centralnego ogrzewania i ciepłej wody ponad 2 tys. lokali w budynkach w zasobach Miasta Stołecznego Warszawy. Zanim sieciowe ciepło rozgrzeje prawobrzeżne domy, każdy z budynków musi zostać wyposażony w węzeł ciepłowniczy i instalację, a lokale – w grzejniki. Sam budynek musi zostać także podłączony do sieci.

Program podłączeń przygotowany i realizowany jest we współpracy ze spółką Veolia Energia Warszawa, do której należy miejska sieć ciepłownicza. Do sieci mogą zostać podłączone także budynki prywatne czy wspólnot mieszkaniowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.