PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, energia z choinek: zebrano 548 ton biomasy

  • bad    17 marca 2015 - 10:36
Warszawa, energia z choinek: zebrano 548 ton biomasy
Wszystkie drzewka zostały przerobione na tzw. biomasę. Fot. R. Motyl

Podczas tegorocznej, już szóstej odsłony kampanii „Ciepło z natury” udało się zebrać aż 548 ton biomasy z choinek. To najwięcej ze wszystkich dotychczasowych akcji.
Dzięki współpracy Urzędu m.st. Warszawy i PGNiG Termika już w styczniu do wszystkich stołecznych dzielnic zawitał mobilny punkt zbiór choinek.

– Bardzo się cieszę, że warszawiacy po raz kolejny pokazali, że ekologia jest dla nich istotna. Kolejne rekordy zbiórek są tego najlepszymi dowodami. Możemy być dumni z postawy mieszkańców stolicy, którzy swoim gestem przyczynili się do dbałości o środowisko naturalne – powiedział Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Warszawiacy chętnie przynosili swoje drzewka. W akcji pomogły również firmy odbierające odpady z przydomowych altanek śmietnikowych. Wszystkie drzewka zostały przerobione na tzw. biomasę, czyli ekologiczne – neutralne z punktu widzenia emisji dwutlenku węgla – paliwo.

– Cieszę się z takiego wyniku akcji tym bardziej, że już pod koniec tego roku będziemy spalać biomasę w specjalnie dostosowywanym do tego kotle w Elektrociepłowni Siekierki – mówi Marek Dec, prezes PGNiG Termika.

Biomasa, którą udało się zebrać w tym roku wystarczy, aby wyprodukować 5 042 GJ ciepła i ogrzać 164 mieszkania o powierzchni 60 m2 przez cały rok. Taka ilość pozwala również na wytworzenie 701 MWh zielonej energii elektrycznej, co wystarczyłoby do zasilenia około 2001 żarówek o mocy 40 W przez rok. Jest to równoważne z rocznym zużyciem energii elektrycznej przez ponad 350 rodzin.

Podczas wszystkich dotychczasowych edycji akcji zebrano ponad 2 248 ton ekologicznego paliwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.