PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa inwestuje w sieć ciepłowniczą. Celem oszczędności

  • PAP/JS    9 marca 2018 - 17:38
Warszawa inwestuje w sieć ciepłowniczą. Celem oszczędności
W ramach kolejnych inwestycji, przewidzianych na najbliższe lata, jest przede wszystkim likwidacja węzłów grupowych i zamiana na węzły indywidualne (fot. pixabay.com)

Duże oszczędności ciepła, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz emisji dwutlenku węgla, to niektóre korzyści z intensywnego rozwoju warszawskiej sieci ciepłowniczej - przekonywał dyrektor warszawskiego Biura Infrastruktury Leszek Drogosz.
  • W 2017 roku w ramach współpracy z władzami Warszawy oraz firmy Veolia Energia, w Warszawie powstały 24 km nowej sieci ciepłowniczej, a 13 km już istniejącej zostało poddanych modernizacjom.
  • Łłączny koszt tych inwestycji, to 182 mln złotych.
  • Do końca 2018 roku Veolia Energia Warszawa planuje zakończyć modernizację 19,7 km sieci magistralnych i rozdzielczych; koszt tych prac to 79,2 mln złotych - czytamy w komunikacie.

"Duża skala działań w warszawskiej sieci ciepłowniczej, dobra organizacja i ogromne inwestycje, dają efekt pozytywny, w postaci wysokiej jakości, niskich cen i efektów środowiskowych" - ocenił Drogosz nakonferencji prasowej. Zaznaczył, że firma Veolia Energia Warszawa - główny dostawca ciepła energetycznego w Warszawie, stale rozbudowuje sieci ciepłownicze, istniejące w Warszawie, oraz silnie inwestuje w budowę nowych.

"Warszawski system ciepłowniczy jest największym takim systemem w Europie i trzecim największym na świecie, więc skala tego przedsięwzięcia jest ogromna" - dodał Drogosz. Podkreślił, że intensywny rozwój sieci, przekłada się przede wszystkim na duże oszczędności ciepła, emisji zanieczyszczeń oraz emisji dwutlenku węgla.

Drogosz powiedział, że głównym projektem, wdrażanym w latach 2014-2017, były "Inteligentne Sieci Ciepłownicze". Jak wyjaśnił, "znaczna część obiektów ciepłowniczych, tzn. komory, przepompownie, węzły, zostały wyposażone w elektronikę, która informuje co 15 minut o aktualnym stanie urządzeń". "Dane generowane przez komputery pozwalają przedsiębiorstwu ciepłowniczemu sprawnie zmniejszać zapotrzebowanie w źródłach, które produkują ciepło. To powoduje, że wszystko jest tańsze" - zaznaczył dyrektor Biura Infrastruktury.

Jak dodał, również dzięki temu spala się mniej paliwa w elektrociepłowniach - co ogranicza poziom zanieczyszczeń.

"Nowe inwestycje rozwiązują również problemy ekonomiczne, które wpływają na niskie ceny ciepła w stolicy" - podkreślił Drogosz i dodał, że planowanym celem końcowym jest dostarczenie usług sieci ciepłowniczej do każdego mieszkańca, który spełnia ku temu warunki ekonomiczne.

W ramach kolejnych inwestycji, przewidzianych na najbliższe lata, jest przede wszystkim likwidacja węzłów grupowych i zamiana na węzły indywidualne. Jak poinformował Drogosz, to "kolejna inwestycja, która pozwoli na poprawę funkcjonowania systemu ciepłowniczego".

Veolia Energia Warszawa jest dostawcą ciepła systemowego do blisko 18 tysięcy obiektów w stolicy. Warszawska sieć ciepłownicza jest największą w Europie i zaspokaja ponad 80 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło. Ciepłociągi są cały czas rozwijane i modernizowane, a prowadzone inwestycje mają wpływ nie tylko na poprawę komfortu życia mieszkańców, ale także przyczyniają się do walki z tzw. niską emisją - czytamy w komunikacie urzędu miasta stołecznego.

W 2017 roku w ramach współpracy z władzami Warszawy oraz firmy Veolia Energia, w Warszawie powstały 24 km nowej sieci ciepłowniczej, a 13 km już istniejącej zostało poddanych modernizacjom; łączny koszt tych inwestycji, to 182 mln złotych.

Do końca 2018 roku Veolia Energia Warszawa planuje zakończyć modernizację 19,7 km sieci magistralnych i rozdzielczych; koszt tych prac to 79,2 mln złotych - czytamy w komunikacie. Ponadto w latach 2019-2020 planowana jest modernizacja 27 km ciepłociągów; koszt - 76,2 mln złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.