PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa musi poprawić uchwały śmieciowe

 • PAP    10 maja 2013 - 07:32
Warszawa musi poprawić uchwały śmieciowe

Radni Warszawy muszą poprawić uchwały dotyczące metody naliczania opłaty za odbiór śmieci i wzorów deklaracji wypełnianych przez mieszkańców.
Poprzednie uchwały zostały w części zakwestionowane przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

Stołeczny magistrat pracuje nad tymi projektami - poinformował na czwartkowej sesji Rady Warszawy wiceprezydent Michał Olszewski. Dodał, że ratusz chce przedłożyć projekty na sesji rady 23 maja.

Czytaj też: Składanie deklaracji ws. opłaty śmieciowej w Warszawie do końca maja  

RIO zakwestionowała w kwietniu dwie uchwały Rady Miasta. Według Izby w obu przypadkach nastąpiło „istotne naruszenie" przepisów znowelizowanej ustawy o utrzymaniu i porządku w gminach.

Kolegium RIO zakwestionowało jeden z paragrafów uchwały ws. wyboru metody ustalania opłaty za gospodarowanie odpadami - chodzi o domy jednorodzinne, w których wyodrębniono dwa lokale mieszkalne. Według kolegium RIO Rada Miasta powinna była wskazać określoną kwotę opłaty dla takich lokali; tymczasem w uchwale określono wysokość opłaty jako 50 proc. stawki ujętej w innym przepisie.

„Obniżenie opłaty o wskazane wartości procentowe, sprowadziło się w istocie do udzielenia ulgi. Kolegium zauważa, że żaden przepis (...) ustawy (...) nie wyposaża Rady Miasta Stołecznego Warszawy w takie kompetencje" - czytamy w uzasadnieniu uchwały kolegium RIO.

Kolegium RIO zakwestionowało również niektóre zapisy uchwały dotyczącej tzw. deklaracji śmieciowych.

Na czwartkowej sesji radni przyjęli stanowisko (przygotowane przez radnych PO), w którym apelują do prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz o ponowne przeanalizowanie wyboru metody ustalenia opłaty za śmieci w domkach jednorodzinnych. Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu.

„To jest trudny temat i wywołał dyskusje. Główne zastrzeżenia dotyczyły tego, że w przeciwieństwie do budynków wielorodzinnych, w budynkach jednorodzinnych opłaty nie są różnicowane w stosunku do liczby osób zamieszkujących nieruchomość" - powiedział radny PO Jarosław Szostakowski.

Zgodnie z marcową decyzją Rady Miasta, od 1 lipca opłata za odbiór śmieci od właścicieli domów jednorodzinnych ma wynosić 89 zł (za śmieci segregowane), niezależnie od liczby osób zamieszkujących nieruchomość.

Radny PiS Dariusz Figura ocenił, że stanowisko proponowane przez PO jest tylko małym krokiem. „Wyrażam radość z waszego żalu za grzechy, ale to jest dopiero pół kroku. Metody i stawki za odbiór odpadów ustala Rada Miasta, a nie prezydent miasta" - powiedział podczas sesji.

Zdaniem PiS radni powinni ustanowić nowe stawki za odbiór śmieci. Według nich rada miasta powinna w tym celu zwołać za tydzień sesję nadzwyczajną i zapowiedzieli, że złożą taki wniosek.

Zdaniem Bogdana Żubera (SLD) to „sondaże i niezadowolenie mieszkańców" sprawiło, że radni PO zaproponowała ponowne przeanalizowanie stawek śmieciowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (4)

 • 2345, 2013-05-11 09:52:33

  NIE DAJ SIĘ ZMYLIĆ PRZEZ ŚMIECIOWYCH ZŁODZIEI. 9 ZŁ/MIESZKAŃCA ZA ŚMIECIE SELEKCJONOWANE I ANI GROSZA WIĘCEJ. Dołącz do protestu Stowarzyszenia Interesu Społecznego 'WIECZYSTE"/"NSZZ WYZWOLENIE", złóż wniosek do Rady Warszawy o uchylenie uchwał śmieciowych i złóż wniosek ws. określeni...a i umorzenia opłaty śmieciowej. Wzory pism na stronie SERWIS21  rozwiń
 • w.potega@neostrada.pl, 2013-05-10 21:24:13

  Klub Przyjaciół Rembertowa zaproponował Prezydentowi Warszawy i Radzie Warszawy wyodrębniony autonomiczny system zagospodarowania odpadów komunalnych w dzielnicy Rembertów. Nasz system będzie tańszy i skuteczniejszy oraz co ważne zmobilizuje mieszkańców do głębszej segregacji oraz pozostawi rynek p...rzedsiębiorców zajmujących się śmieciami, ograniczy biurokrację. Same korzyści. Czekamy na reakcję Rady Warszawy.  rozwiń
 • ehh, 2013-05-10 15:31:18

  Śmiechu warte Warszawiaku, płacenie za ilość śmieci oznacza, że mniej śmieci to oszczędności, a ich brak jeszcze większe. Wystarczy pojechać do lasków przy domkach jednorodzinnych żeby zobaczyć efektu tego rozwiązania.