PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa, Noc Muzeów: Stołeczne Filtry to jedyny taki zabytek na świecie

 • PAP    16 maja 2015 - 11:32
Warszawa, Noc Muzeów: Stołeczne Filtry to jedyny taki zabytek na świecie
Warszawskie Filtry są Pomnikiem Historii. Fot. mat. prasowe

Warszawska zabytkowa stacja uzdatniania wody na Ochocie jest jedyną taką na świecie, która uzupełniona o nowoczesne technologie, nadal służy mieszkańcom.
Rzecznik MPWiK Roman Bugaj wyjaśnia PAP, że historia stołecznych Filtrów sięga 1886 roku, kiedy to po raz pierwszy do mieszkańców stolicy popłynęła woda z tej stacji uzdatniania. Inicjatywa budowy wodociągów i kanalizacji w Warszawie wyszła od pełniącego ówcześnie obowiązki prezydenta stolicy rosyjskiego generała Sokratesa Starynkiewicza. Miasto zawdzięcza mu - oprócz nowoczesnych wodociągów i kanalizacji - także sieć pierwszych tramwajów, brukowane ulice czy też pierwsze gazowe oświetlenie ulic.

Warszawskie filtry - supernowoczesny zabytek

Projekt Stacji w 1876 r. przygotował jeden z najwybitniejszych brytyjskich inżynierów William Lindley. Jego najstarszy syn William Heerlein Lindley objął w 1881 r. funkcję naczelnego inżyniera budowy.

"Jest to ostatnia taka instalacja na świecie, która nie tylko jest bardzo dobrze zachowana, ale służy technologicznie mieszkańcom stolicy. Mimo, iż jest to obiekt zabytkowy, to jest on świetnie utrzymany i uzupełniony o supernowoczesne technologie" - dodaje rzecznik.

Wykorzystywanych jest m.in. 36 zabytkowych filtrów powolnych, które wyglądem przypomnianą komnaty zamkowe bądź katakumby. Jest to jeden z procesów uzdatniania wody, która później trafia do kranów warszawiaków. Zanim woda ujęta spod dna Wisły trafi do mieszkań minie ok. 50-60 godzin.

Woda przepływa m.in. też przez Zakład Filtrów Pospiesznych, który był wybudowany w latach 30 XX wieku. W hali filtrów wciąż stoją marmurowe stoły operatorskie sprzed blisko 80 lat i elementy urządzeń wykorzystywanych w tamtym czasie. Nowoczesna elektronika została ukryta wewnątrz zabytkowych zegarów.

Najnowocześniejszym obiektem powstałym na terenie Stacji jest Stacja Ozonowania Pośredniego i Filtracji na Węglu Aktywnym, która podnosi jakość oferowanej warszawiakom wody.

Rzecznik MPWiK dodaje, że cały kompleks Filtrów jako drugi w Warszawie w 2012 został roku wpisany na listę Pomników Historii. Pierwszym był zespół Starego Miasta z Traktem Królewskim, Zamkiem i pałacem w Wilanowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • wernt, 2015-06-12 15:27:28

  Do pawel: Jest napisane wyżej- rosyjski generał pełnił obowiązki prezydenta Warszawy. To cos mówi.
 • pawel, 2015-06-10 07:13:10

  A kto był podczas budowy prezydentem miasta warszawy może ktoś wie