PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Od poniedziałku tramwajem do Nowodworów

  • PAP/JS    23 lutego 2017 - 17:37
Warszawa: Od poniedziałku tramwajem do Nowodworów
W godzinach szczytu komunikacyjnego "dwójka" będzie kursowała dodatkowo na trasie skróconej Metro Młociny - Tarchomin Kościelny co osiem minut. (fot. mat. Tramwaje Warszawskie)

• W poniedziałek (27 luty) otwarta zostanie trasa tramwajowa z Tarchomina na Nowodwory, przebiega ona w ciągu ul. Światowida od pętli Tarchomin Kościelny do ul. Strumykowej.
• W niedzielę miasto zaprasza na specjalne przejazdy zarówno nowoczesnymi, jak i zabytkowymi tramwajami.
Stołeczny ratusz poinformował, że od poniedziałku tramwaje linii 2 będą jeździły na wydłużonej, 7-kilometrowej trasie i obsługiwały dwa dodatkowe, nowe zespoły przystankowe - przy skrzyżowaniu ulicy Światowida z ulicą Stefanika i ulicą Ordonówny.

Na wydłużonym odcinku tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co cztery minuty w godzinach szczytu komunikacyjnego, co sześć poza szczytem i co siedem i pół minuty w dni świąteczne.

W godzinach szczytu komunikacyjnego "dwójka" będzie kursowała dodatkowo na trasie skróconej Metro Młociny - Tarchomin Kościelny co osiem minut. Na wspólnym odcinku trasy (Metro Młociny - Tarchomin Kościelny) w godzinach szczytu tramwaje będą podjeżdżały na przystanki co 2-4 minuty. Podróż tramwajem z Młocin na Nowodwory potrwa zaledwie 14 minut - zapowiada miasto.

Wraz z wydłużeniem trasy tramwajowej zostaną wprowadzone zmiany w komunikacji autobusowej. Linie autobusowe 101 i E-8 zostaną zlikwidowane. Zostanie uruchomiona nowa linia autobusowa 214 łącząca wschodnią i zachodnią część Białołęki (autobusy będą kursowały co pół godziny). Na nową trasę (do pętli Metro Marymont) zostanie skierowana linia 134, a częstotliwość kursowania autobusów w godzinach porannego szczytu komunikacyjnego zostanie zwiększona do 20 minut. Częściej będą również kursowały autobusy linii 211 i 516.

Czytaj też: Warszawa zaplanowała ponad 1,2 tys. inwestycji i remontów

Zanim rozpoczną się regularne kursy tramwajowe do Nowodworów, w niedzielę na trasę Metro Młociny - Nowodwory wyjadą tramwaje specjalnej linii "N". Będą kursowały w godz. 13-18 co 15 min. Na linii kursować będą nowoczesne tramwaje typu 128N Jazz Duo. Nie zabraknie również atrakcji dla miłośników historycznego taboru - linię "N" obsługiwać będzie także zabytkowy tramwaj typu K (nr tab. 445 tzw. "Berlinka" z 1940 roku).

Tramwaje "N" będą specjalnie oznakowane naklejkami "Jedź z nami na Nowodwory". Pierwszych 500 pasażerów dostanie specjalny certyfikat poświadczający przejazd tramwajem po nowym odcinku trasy tramwajowej na Nowodwory. Będzie także słodka niespodzianka oraz ciepłe napoje.

Tramwajowe połączenie Białołęki z metrem na Młocinach powstawało etapami. Pierwszy odcinek, do przystanku Stare Świdry, został uruchomiony wraz z otwarciem mostu Marii Skłodowskiej-Curie w styczniu 2013 r. Drugi, do pętli Tarchomin Kościelny, był gotowy w grudniu 2014 r. Trzeci odcinek, do pętli Nowodwory, będzie otwarty właśnie w poniedziałek.

Cała trasa na Białołęce ma torowisko trawiaste, równolegle z torami wybudowano także chodniki, drogi rowerowe, sygnalizacje świetlne, przebudowano jezdnie a także pojawiła się nowa zieleń. Planowane jest dalsze przedłużenie trasy tramwajowej do pętli Winnica w pobliżu ul. Modlińskiej. Tramwaj miałby tam dojechać w drugim kwartale 2019 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.