PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: od września uczniowie będą jeździć komunikacją miejską za darmo. Jak z niej skorzystać?

  • KDS    8 maja 2017 - 11:37
Warszawa: od września uczniowie będą jeździć komunikacją miejską za darmo. Jak z niej skorzystać?
Uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów od września będą mogli za darmo korzystać z komunikacji miejskiej (fot. ztm.waw.pl)

Uczniowie warszawskich szkół podstawowych i gimnazjów od września na lekcje będą mogli dojeżdżać bezpłatnie. Miasto zdecydowało się rozszerzyć katalog osób uprawnionych do bezpłatnej komunikacji miejskiej. By z niej skorzystać trzeba wyrobić specjalny dokument - Kartę Ucznia.
• W stolicy z darmowych przejazdów będzie mogło skorzystać nawet 150 tys. uczniów. 

• Będą potrzebowali spersonalizowanej Warszawskiej Karty Miejskiej, tzw. Karty Ucznia. 

• Uczniowie za darmo będą mogli jeździć również podczas wakacji. 

Darmowa komunikacja miejska skierowana jest do uczniów wszystkich warszawskich szkół podstawowych oraz gimnazjów. Zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Skorzystać z nich będą mogli także uczniowie mieszkający w Warszawie, ale dojeżdżający do szkół mieszczących się w innych miastach. Z wyliczeń ratusza wynika, że nowy przywilej przysługiwać będzie 150 tys. młodych ludzi. 

Rodzice zainteresowani nowym pomysłem powinni wyrobić dzieciom Kartę Ucznia. To spersonalizowana Warszawska Karta Miejska z dedykowanym nadrukiem i wgranym uprawnieniem.

Jak ją otrzymać? W przypadku uczniów uczęszczających do szkół w Warszawie wystarcz wypełnić wniosek i złożyć go w szkole. Do dokumentu trzeba dołączyć aktualne zdjęcie (o wymiarach 3,5 x 4,5 cm) z danymi i nr PESEL dziecka. Komplet dokumentów szkoła przekaże do Zarządu Transportu Miejskiego, który wyrobi Kartę. 

Uczniowie, którzy mieszkają na terenie Warszawy a chodzą do szkół poza miastem, będą mogli wyrobić kartę w każdym POP ZTM.

Dokument będzie ważny także podczas wakacji, zaś uprawnienia do bezpłatnych przejazdów będą wgrywane na okres nauki w szkole (nie dłużej niż na cztery lata). 

Warto pamiętać, że jeśli dziecko korzysta już ze zniżek wynikających z Karty Młodego Warszawiaka (KMW), rodzic lub opiekun prawny powinien na wniosku napisać odręcznie adnotację „e-hologram” (wówczas uprawnienie zostanie przekodowane na kartę). Jeśli dziecko posiada uprawnienia dla dzieci z rodzin 4+ lub z tytułu niepełnosprawności nie ma konieczności wyrabiania Karty Ucznia.

Bezpłatne przejazdy obowiązywać będą na obszarze 1. i 2. strefy. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Bogdan Sitnicki, 2017-05-08 16:28:47

    WARSZAWA UPRZYWILEJOWANA? Uczniowie wszystkich szkół od września na lekcje powinni móc dojeżdżać bezpłatnie!
  • Paproxymator, 2017-05-08 12:57:27

    Kiedy wprowadzano Kartę Miejską i nowe bilety (oraz kasowniki), okazało się, że koszty obsługi nowego systemu są większe od zysków. To dlatego Warszawa chciała rakiem się z tego wycofać. Ale się nie udało. Ratusz starannie chroni szczegółowe wyliczenia, ale jest wysoce prawdopodobne, że i dzisiaj ba...rdziej by się opłaciło zupełnie zrezygnować z opłat za komunikację miejską, niż utrzymywać armię urzędasów, techników i kontrolerów.  rozwiń