PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Polnord złożył pozew przeciw miastu

  • pt    26 października 2016 - 11:50
Warszawa: Polnord złożył pozew przeciw miastu
W ramach projektowania, a następnie realizowania inwestycji pod nazwą "Miasteczko Wilanów" w Warszawie, został wybudowany kompleksowy SOWD. (fot.pixabay)

• Spółka Polnord złożyła pozew przeciwko Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie oraz miastu stołecznemu Warszawa.
• Chodzi o przejęcia urządzeń Systemu Odprowadzenia Wód Deszczowych (SOWD), wybudowanych w trakcie realizacji inwestycji Miasteczko Wilanów w Warszawie, oraz o zapłatę kwoty 52 mln zł, za jaką ma nastąpić przejęcie urządzeń SOWD - poinformowała spółka.
"W ramach projektowania, a następnie realizowania inwestycji pod nazwą 'Miasteczko Wilanów' w Warszawie, został wybudowany kompleksowy SOWD, który jest samodzielny i wydzielony technologicznie od innych systemów kanalizacyjnych oraz stanowi własność spółki. Wszystkie elementy SOWD zostały oddane do użytkowania - po protokolarnym zaakceptowaniu ich stanu technicznego przez MPWiK i służą do realizacji zadań własnych samorządu gminnego" – tłumaczy spółka Polnord.

Spółka uważa, że MPWiK i miasto stołeczne Warszawy mają obowiązek zawarcia z właścicielem urządzeń SOWD umowę o odpłatne przeniesienie ich własności.

Jak informuje Polnord, zarówno MPWiK jak i Warszawa nie wyraziły zgody na odpłatne nabycie wybudowanych urządzeń.

W komunikacie napisano także, że spółka niejako zmuszona została do ponoszenia kosztów utrzymania i eksploatacji SOWD, gdyż zaprzestanie ponoszenia kosztów doprowadziłoby do katastrofalnych skutków w postaci zalania podziemnych kondygnacji budynków na terenie Miasteczka Wilanów, stacji trafo itp.

Z uwagi na uchylanie się miasta stołecznego Warszawy oraz MPWiK od obowiązków nałożonych na nich przez ustawy i wynikających z podstawowych zadań samorządu terytorialnego, Pornold zdecydował się złożyć pozew.

Pozew dotyczy łącznej wartości robót budowlanych i kosztów dodatkowych, które były niezbędne do wybudowania urządzeń SOWD. Tak obliczona wartość urządzeń opiewa na kwotę brutto ok. 52 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.