Warszawa: Polnord złożył pozew przeciw miastu

• Spółka Polnord złożyła pozew przeciwko Miejskiemu Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie oraz miastu stołecznemu Warszawa.
• Chodzi o przejęcia urządzeń Systemu Odprowadzenia Wód Deszczowych (SOWD), wybudowanych w trakcie realizacji inwestycji Miasteczko Wilanów w Warszawie, oraz o zapłatę kwoty 52 mln zł, za jaką ma nastąpić przejęcie urządzeń SOWD - poinformowała spółka.
Warszawa: Polnord złożył pozew przeciw miastu
W ramach projektowania, a następnie realizowania inwestycji pod nazwą "Miasteczko Wilanów" w Warszawie, został wybudowany kompleksowy SOWD. (fot.pixabay)

"W ramach projektowania, a następnie realizowania inwestycji pod nazwą 'Miasteczko Wilanów' w Warszawie, został wybudowany kompleksowy SOWD, który jest samodzielny i wydzielony technologicznie od innych systemów kanalizacyjnych oraz stanowi własność spółki. Wszystkie elementy SOWD zostały oddane do użytkowania - po protokolarnym zaakceptowaniu ich stanu technicznego przez MPWiK i służą do realizacji zadań własnych samorządu gminnego" – tłumaczy spółka Polnord.

Spółka uważa, że MPWiK i miasto stołeczne Warszawy mają obowiązek zawarcia z właścicielem urządzeń SOWD umowę o odpłatne przeniesienie ich własności.

Jak informuje Polnord, zarówno MPWiK jak i Warszawa nie wyraziły zgody na odpłatne nabycie wybudowanych urządzeń.

W komunikacie napisano także, że spółka niejako zmuszona została do ponoszenia kosztów utrzymania i eksploatacji SOWD, gdyż zaprzestanie ponoszenia kosztów doprowadziłoby do katastrofalnych skutków w postaci zalania podziemnych kondygnacji budynków na terenie Miasteczka Wilanów, stacji trafo itp.

Z uwagi na uchylanie się miasta stołecznego Warszawy oraz MPWiK od obowiązków nałożonych na nich przez ustawy i wynikających z podstawowych zadań samorządu terytorialnego, Pornold zdecydował się złożyć pozew.

Pozew dotyczy łącznej wartości robót budowlanych i kosztów dodatkowych, które były niezbędne do wybudowania urządzeń SOWD. Tak obliczona wartość urządzeń opiewa na kwotę brutto ok. 52 mln zł.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE