PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa. Priorytety to transport publiczny i budżet inwestycyjny

  • pt/pap    28 września 2016 - 15:07
Warszawa. Priorytety to transport publiczny i budżet inwestycyjny
Miasto będzie dążyło do tego, żeby inwestycje miejskie, poza transportowymi, były w rękach jednego podmiotu - dużego inwestora miejskiego(fot.facebook/K.Bednarski)

Rozwój transportu publicznego oraz lepsze zarządzanie budżetem na inwestycje - to priorytetowe sprawy, którymi zajmą się po reorganizacji pracy stołecznego ratusza zastępcy Hanny Gronkiewicz-Waltz - Renata Kaznowska i Michał Olszewski.
Kaznowska jest drugim obok Witolda Pahla nowym wiceprezydentem Warszawy. Oboje objęli swoje funkcje po dymisji wiceprezydentów Jacka Wojciechowicza i Jarosława Jóźwiaka. W środę Kaznowska i Olszewski spotkali się w ratuszu z dziennikarzami, aby opowiedzieć o nowym podziale obowiązków w urzędzie miasta i swoich najbliższych planach.

Na początku Kaznowska podkreśliła, że nowy podział obowiązków między wiceprezydentami nie był prostym przejęciem zadań po zdymisjonowanych wiceprezydentach. Podział zadań poprzedziła analiza, której celem było m.in. wprowadzenie zrównoważonego nadzoru nad inwestycjami.

Zadania z obszaru drogownictwa i komunikacji miejskiej

Kaznowska będzie odpowiedzialna za realizację zadań z obszaru drogownictwa i komunikacji miejskiej, koordynacji inwestycji i remontów w pasie drogowym, rozwoju infrastruktury. Zajmie się również kwestiami sportu i rekreacji. Tym samym będzie sprawować nadzór na czterema biurami urzędu miasta.

"Mówiąc najkrócej przejęłam zadania z obszaru transportu - Metro Warszawskie, to takie kobiece wyzwanie, Tramwaje Warszawskie - a więc Zarząd Transportu Miejskiego. (...) U mnie jest również Zarząd Dróg Miejskich" - dodała nowa wiceprezydent.

Olszewski podkreślił, że obszar inwestycji został "tak naprawdę" podzielony na pół. "Inwestycje transportowe to jest ponad połowa budżetu miasta (...) i one pozostaną w gestii pani prezydent Kaznowskiej. Ja odpowiadam za kształt budżetu i jego zbilansowanie, natomiast de facto te inwestycje będą nadzorowane przez panią prezydent Kaznowską" - powiedział Olszewski.

Będzie też jednak odpowiadał za szereg dużych inwestycji, m.in. kontynuację przebudowy bulwarów wiślanych czy długo wyczekiwanej budowy Szpitala Południowego.

Zajmie się też niektórymi inwestycjami drogowymi. Olszewski będzie nadzorował m.in.: Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych oraz Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, zajmie się także planowaniem przestrzennym i przygotowywaniem dokumentów strategicznych miasta.

Zadaniami, które "na dziś" prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz postawiła swoim zastępcom jest przegląd Wieloletniej Prognozy Finansowej pod względem planowanych inwestycji - przekazał Olszewki.

"Na najbliższą sesję (Rady Warszawy) szykujemy cały pakiet zmian, który obejmie kilkadziesiąt pozycji, prawie sto, nowych zadań inwestycyjnych, które zostaną wprowadzone do budżetu" - poinformował Olszewski. Ratusz ma przekazać szczegóły, co do tych zmian za tydzień, po akceptacji wszystkich formalnych wniosków.

Trzy priorytety

Olszewski podkreślił, że wraz z Kaznowską mają trzy priorytety. Pierwszy to transport publiczny; w budżecie miasta to nadal ma być jedna z głównych pozycji. Komunikacja miejska ma być "wzmacniania", są też nowe pomysły na jej rozwój - przekazał Olszewski.

Drugi bardzo ważny dla wiceprezydentów obszar to poprawa jakości życia w mieście, ten cel ma być zrealizowane m.in. przez wykonanie "setek, jeśli nie tysięcy" drobnych projektów i zadań w bezpośrednim otoczeniu mieszkańców.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.