PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa przyjęła "Plan Transportowy"

  • wnp.pl    14 maja 2015 - 21:39
Warszawa przyjęła "Plan Transportowy"

Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

Rada Warszawy przyjęła dokument "Plan zrównoważonego rozwoju transportu zbiorowego dla m.st. Warszawy z uwzględnieniem publicznego transportu zbiorowego organizowanego na podstawie porozumień z gminami sąsiadującymi".
Zostały w nim ujęte wszystkie dotychczasowe ustalenia funkcjonowania stołecznej komunikacji publicznej, informuje Zarząd Transportu Miejskiego.

"Plan Transportowy" stwarza założenia dla organizowania publicznego transportu zbiorowego, którego organizatorem lub współorganizatorem jest Warszawa. Zawiera ustalenia, znajdujące się w innych dokumentach. Dlatego nie ma w nim szczegółowych zapisów dotyczących np. planowanych tras tramwajowych czy metra.

Plan jednak precyzuje, że "usługi transportu publicznego powinny być organizowane na możliwie wysokim poziomie i być jak najbardziej dostępne - zarówno pod kątem przestrzeni, jak i funkcjonalności". Muszą uwzględniać potrzeby osób niepełnosprawnych oraz osób o ograniczonej mobilności.

Warszawa będzie realizować transport zrównoważony

Zgodnie z "Planem…", komunikacja publiczna "ma być wypadkową zidentyfikowanych, uzasadnionych potrzeb transportowych i postulatów społecznych oraz możliwości ich zaspokojenia przez organizatora transportu, biorąc pod uwagę uwarunkowania: finansowe, prawne, techniczne i organizacyjne".

Całość działań opisanych w Planie ma służyć harmonijnemu rozwojowi obszaru, którego plan dotyczy. A rozwój ten ma być zgodny z najnowszymi zdobyczami specjalistycznej wiedzy fachowej, a także tzw. dobrymi praktykami i uwzględniać ograniczanie negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Plan obejmuje nie tylko samą Warszawę, ale i sąsiadujące z nią gminy, z którymi urząd miasta ma podpisane porozumienia w sprawie organizacji usług komunikacyjnych. Dlatego plan uwzględnia również i ich zobowiązania dotyczące finansowania wspólnych przewozów.

W projekcie "Planu…" uwzględniono opinie społeczne. W konsultacjach napłynęło 55 opinii, autorzy dokumentu uwzględnili 123 uwagi (spośród 332).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Aktywna Mobilność, 2015-05-16 20:30:00

    Plan zrównoważonego transportu zbiorowego to byt, który nie istnieje: po prostu nie jest zrównoważony. Dużo sensowniej tworzyć plan zrównoważonego rozwoju mobilności - myśląc o mobilności ludzi, a nie pojazdów. Plan nie kładący nacisku na poprawę warunków rozwoju ruchu pieszego i rowerowego jeszcze... nie dał dobrych wyników w postaci redukcji skali ruchu samochodami na małe odległości w żadnym mieście europejskim. W Warszawie podobno tylko 22% podróży odbywa się samochodem, ale i tak w międzynarodowych porównaniach stopnia zakorkowania pozostaje jednym z najbardziej zakorkowanych miast świata. Sama budowa dróg tego zjawiska nie przezwycięży.  rozwiń