PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, rowery miejskie: 15-proc. spadek liczby dewastacji i kradzieży

  • bad    19 sierpnia 2015 - 19:52
Warszawa, rowery miejskie: 15-proc. spadek liczby dewastacji i kradzieży
Największe znaczenie mają zgłoszenia od mieszkańców Warszawy. Fot. Veturilo

W dalszym ciągu spada liczba dewastacji i kradzieży miejskiego systemu wypożyczania rowerów w Warszawie. Odnotowywanych kradzieży jest w każdym miesiącu już zaledwie kilka.
Do połowy sezonu liczba kradzieży i dewastacji spadła o 15 proc. Dzieje się tak m.in. dzięki sprawnej współpracy Nextbike, czyli operatora rowerowego z dbającą o bezpieczeństwo rowerów firmą City Security, a także aktywności mieszkańców Warszawy.

- Nasze patrole, i to w możliwie jak najkrótszym czasie, podejmowały natychmiastowe działania w związku z otrzymaną od dyspozytora informacją, że na określonej stacji rowerowej lub w jej pobliżu, może dochodzić do zdarzeń zagrażających bezpieczeństwu miejskich rowerów – mówi Łukasz Karczewski z zarządu City Security.

Bardzo pomagają zgłoszenia od mieszkańców

Dyspozytor firmy otrzymywał najczęściej sygnały z obsługiwanej przez Veturilo centrali monitoringu wizyjnego. Wiele stacji rowerowych w Warszawie wyposażonych jest bowiem w kamery, dzięki którym obraz odbierany jest w czasie rzeczywistym przez centralę monitoringu. 

Czytaj też: W Warszawie miejskie rowery także dla dzieci

- Obserwacja dotyczy obszarów narażonych najbardziej na działanie wandali i złodziei. Dane dotyczące tych miejsc na bieżąco aktualizowane są wspólnie z ekspertami Veturilo – głównie w oparciu o statystki związane z naszymi interwencjami oraz szkodliwymi działaniami – dodaje Łukasz Karczewski.

Oprócz tego niektóre rowery wyposażone są w nadajniki GPS, które pozwalają na natychmiastową reakcję pracowników City Security w przypadku prób ich dewastacji lub kradzieży. Największe znaczenie mają jednak zgłoszenia od mieszkańców Warszawy.

- Cieszymy się, że Warszawiacy poważnie podeszli do naszych apeli o dzielenie się z nami swoimi spostrzeżeniami lub podejrzeniami dotyczącymi bezpieczeństwa naszego wspólnego dobra, jakimi są wszystkie rowery Veturilo i Bemowo Bike – mówi Beniamin Krasicki, prezes City Security.

Dziennie, na alarmowy numer City Security przyjmowanych jest nawet ponad 100 zgłoszeń. W sumie, od początku obecnego sezonu, mieszkańcy Warszawy dzwonili do centrali firmy w tej sprawie aż 10 tysięcy razy. Wszystkie zgłoszenia brane są poważnie pod uwagę i – w zależności od oceny sytuacji – podejmowana decyzja o ewentualnej interwencji. Wiele prób wandalizmu lub kradzieży udaremnionych zostało właśnie w ten sposób.

- Już dziś widać, że złodzieje i wandale coraz bardziej się „płoszą” i uciekają. Skutkiem tego mogą być np. uszkodzenia rowerów wyrywanych ze stacji dokowania – głównie zamków elektronicznych i widelców – podsumowuje Łukasz Karczewski.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.