PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Rusza Społeczna Agencja Najmu. Będą mieszkania dla potrzebujących

  • jk    1 lutego 2018 - 19:42
Warszawa: Rusza Społeczna Agencja Najmu. Będą mieszkania dla potrzebujących
Warszawska Społeczna Agencja Najmu jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Polsce (Fot. PTWP/Andrzej Wawok)

Warszawa wspólnie z Fundacją Habitat for Humanity Poland utworzyły Społeczną Agencję Najmu, czyli program wynajmu niedrogich mieszkań i kompleksowego wsparcia osób będących w trudnej sytuacji życiowej. To pierwsza tego typu inicjatywa w Polsce.
  • Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy, podpisała zarządzenie o przekazaniu 12 lokali Fundacji Habitat for Humanity Poland na prowadzenie w nich mieszkań wspomaganych.
  • Pomoc trafi do osób i rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym.
  • To kolejne działanie w ramach programu mieszkaniowego, który warszawscy radni przyjęli w połowie grudnia 2017 r.

- Warszawska Społeczna Agencja Najmu jest pierwszą tego rodzaju inicjatywą w Polsce. Dzięki niej mieszkania otrzymają rodziny lub osoby, które są w bardzo trudnej sytuacji życiowej i nie stać ich na wynajem komercyjny. Mieszkania i wsparcie ze strony fundacji oraz innych miejskich instytucji ma pomóc w wyjściu z kryzysowej sytuacji – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent Warszawy.

Na przykład w jednym z pierwszych wyremontowanych lokali, przekazanych Fundacji Habitat for Humanity Poland zamieszka samotna matka z dwójką dzieci, która w przeszłości doświadczyła przemocy domowej. Bardzo ważne jest, że mieszkanie jest niedaleko przedszkola i szkoły, do której uczęszczają dzieci. Dzięki temu nie będą one narażone na kolejną traumę, tym razem związaną ze zmianą środowiska.

- Przystępując do współpracy z Warszawą nad utworzeniem Społecznej Agencji Najmu, kierowaliśmy się dwiema przesłankami. Po pierwsze jako fundacja od lat aktywnie włączająca się w rozwiązywanie problemów mieszkaniowych chcieliśmy stworzyć rozwiązanie, dzięki któremu poprawi się standard mieszkaniowy osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. Po drugie bardzo zależało nam na tym, żeby Warszawa, wzorem innych stolic europejskich, np. Londynu czy Brukseli, zastosowała innowacyjne rozwiązania, dzięki którym najem mieszkań w odpowiednim standardzie przestanie być dobrem luksusowym. Jestem przekonana, że decyzja władz Warszawy o włączeniu się w utworzenie Społecznej Agencji Najmu w niedalekiej przyszłości przyniesie takie właśnie rezultaty – mówi Magdalena Ruszkowska-Cieślak, prezes Fundacji Habitat for Humanity Poland.

Czym jest Społeczna Agencja Najmu?

Partnerstwo między stołecznym ratuszem a Fundacją Habitat for Humanity Poland zostało zawiązane w celu utworzenia w Warszawie Społecznej Agencji Najmu. W ramach partnerstwa miasto wynajmuje fundacji na blisko dwa lata 14 mieszkań. Oprócz tych lokali, fundacja pozyskuje prywatne mieszkania na wynajem po cenie niższej niż rynkowa. Dzięki temu osoby i rodziny zagrożone ubóstwem lub wykluczeniem społecznym otrzymują wsparcie.

Społeczna Agencja Najmu wspiera także lokatorów w innych kluczowych obszarach np. w znalezieniu pracy, dzięki której uczestnik programu będzie w stanie samodzielnie opłacać koszty najmu.

Właścicielom mieszkań SAN oferuje pakiet gwarancji (np. długotrwały najem, regularne i terminowe opłacanie czynszu, monitorowanie mieszkania w okresie najmu), dzięki czemu właściciele skłonni są do znacznej obniżki czynszu. Mieszkania zostały wyremontowane, z czego sześć przez HFH Poland, siedem przez miasto, a jeden lokal - wspólnie.

Innowacyjność Społecznej Agencji Najmu

REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.