PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa: Spalarnia na Targówku do rozbudowy. Szukają wykonawcy

 • wnp.pl    23 maja 2017 - 12:35
Warszawa: Spalarnia na Targówku do rozbudowy. Szukają wykonawcy
Tak ma wyglądać spalarnia w Warszawie po rozbudowie (fot. MPO Warszawa)

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania w Warszawie ogłosiło przetarg na generalnego wykonawcę rozbudowy spalarni odpadów komunalnych w dzielnicy Targówek. Szacunkowa wartość inwestycji wynosi blisko 1 mld zł netto.
Jak podkreśliło MPO, rozbudowa spalarni to priorytetowy projekt dla stolicy, jej mieszkańców oraz systemu gospodarki odpadami.

- Uruchomienie procedury przetargowej, to jeden z najważniejszych kamieni milowych w realizacji rozbudowy naszego zakładu na Targówku - skomentował Krzysztof Bałanda, prezes MPO.

- Mamy już prawomocne pozwolenie na budowę. SIWZ pojawi się na naszych stronach lada dzień. Proces potrwa kilka miesięcy. Liczymy na duże zainteresowanie ze strony potencjalnych wykonawców - dodał.

MPO stwierdziło, że będzie to jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie, spełniająca wymogi środowiskowe wyższe niż wymagane prawem. Autorem projektu jest Sweco Consulting.

- Nowy zakład pozwoli efektywnie odzyskiwać energię z odpadów i zmienić sposób zagospodarowywania odpadów, który do tej pory jest prowadzony w instalacji MBP (mechaniczno-biologicznej) w Radiowie, obsługującej stolicę od ponad 60 lat - wskazano.

Przetarg ogłoszono w trybie nieograniczonym, w formule „projektuj i buduj”. Termin składania ofert mija 10 sierpnia. Wartość zamówienia oszacowano na 959,19 mln zł netto. Głównym kryterium wyboru wykonawcy będzie cena (60 proc.).

Pozostałe kryteria to: okres gwarancji (20 proc.), moc elektryczna brutto w kogeneracji (10 proc.) i dyspozycyjność roczna instalacji (10 proc.).

Termin realizacji całego zadania wynosi 32 miesiące, a rozruch próbny instalacji i związane z tym dostarczenie odpadów planuje się w terminie 24 miesięcy od przekazania placu budowy generalnemu wykonawcy.

Więcej czytaj tutaj

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • observer, 2017-06-27 19:50:30

  Do w.potega@neostrada.pl: Spalarnia załatwi problem Radiowa i bieżący problem śmieciowy całej Warszawy. Wtedy na spokojnie można bawić się w edukowanie, segregowanie itd itp.
 • w.potega@neostrada.pl, 2017-06-13 10:48:27

  Zarówno Radiowo jak i Bielany to głupoty inwestycyjne, sprzeczne z założeniami Gospodarki o obiegu zamkniętym. GOZ jest koniecznością. Spalarnia - moloch jest szkodliwym substytutem.
 • Viki, 2017-06-06 13:16:38

  Dziwne blokowanie budowy spalarni przez wojewodę i walka z wysypiskiem MPO przy jednoczesnej zgodzie na rozbudowę prywatnego wysypiska leżącego też na Bielanach, tuż obok… Portal Warszawski o chorej sytuacji na Bielanach i ekspansji priv wysypiska: "Jeśli burmistrz powołany przez Panią Prezyd...ent protestuje przeciwko MPO, a wydaje pozwolenia konkurencji która jest jeszcze bliżej centrum i ludzi, to gołym okiem widać ze coś jest nie tak. Nikt nie kontroluje co się ze śmieciami dzieje, trafiały do żwirowni i szklarni, gdzie były palone.Prawdopodobnie do niebieskiego przedsiębiorcy w ciągu 2 miesięcy zostaną przekierowane odpady z kompostowni MPO…"  rozwiń