Warszawa, spalarnia odpadów: Tak będzie wyglądała warszawska spalarnia śmieci

• Na warszawskim Targówku powstanie spalarnia śmieci.
• Ma kosztować ponad miliard złotych i być gotowa za trzy lata.
Warszawa, spalarnia odpadów:  Tak będzie wyglądała warszawska spalarnia śmieci
Wizualizacja spalarni (fot.mpo.warszawa)

Stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprezentowało plan przebudowy Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych.

- Obiekt będzie składał się z dwóch niezależnych od siebie elementów: instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys. ton rocznie oraz nowoczesnej, w pełni automatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. Będzie również dostarczał prąd i ciepło warszawiakom - wyjaśnia MPO.

Czytaj: Spalarnie tracą rządowe poparcie

Spalarnia będzie wytwarzała około 200 tys. MWh ciepła oraz około 100 MWh tysięcy energii elektrycznej każdego roku.

W założeniu, całość ma wtopić się w krajobraz dzielnicy – zaplanowano m.in. zielone dachy, transparentne elewacje budynków, a także przeźroczyste osłony.

Największa w Polsce spalarnia

Ma to być największa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie, spełniającą surowe wymogi środowiskowe i w pełni bezpieczną dla mieszkańców. Zakończenie rozbudowy planowane jest na rok 2019 r.

- Rozbudowa ZUSOK-u na Targówku, to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców Warszawy. Rozwiąże ona kwestię zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych w Warszawie przy zachowaniu wymagań dotyczących redukcji strumienia odpadów kierowanych na składowiska, czyli rozwiąże problem Radiowa oraz pozwoli na zwiększenie odzysku surowców wtórnych, produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Prace budowlane ruszą w 2017 roku – twierdzi Krzysztof Bałanda, prezes MPO w rozmowie z TVN Warszawa.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (8)ZOBACZ WSZYSTKIE

Organizacje ekologiczne popierają stanowisko Mazurka, że kolejne spalarnie są zbędne: portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2016/12/Komunikat_POE_gospodarka_odpadami.doc

Janek , 2016-12-02 12:51:01 odpowiedz

Czy umowa już podpisana?Czy mieszkańcy mogą poznać treść?Kto będzie kontrolować oddziaływanie spalarni na środowisko? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania,tym bardziej,że zachód odchodzi od budowy spalarni rusztowych na rzecz plazmowych!!

CHEMIK, 2016-12-02 12:14:40 odpowiedz

Szkoda że rządzący mają klapki na oczach i powoli rezygnują z budowy nowych spalarni na rzecz kontraktów z prywaciarzami :(

ripo, 2016-12-01 13:16:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE