PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa, spalarnia odpadów: Tak będzie wyglądała warszawska spalarnia śmieci

 • pt    21 listopada 2016 - 11:14
Warszawa, spalarnia odpadów: Tak będzie wyglądała warszawska spalarnia śmieci
Wizualizacja spalarni (fot.mpo.warszawa)

• Na warszawskim Targówku powstanie spalarnia śmieci.
• Ma kosztować ponad miliard złotych i być gotowa za trzy lata.
Stołeczne Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprezentowało plan przebudowy Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych.

- Obiekt będzie składał się z dwóch niezależnych od siebie elementów: instalacji do termicznego unieszkodliwiania odpadów o wydajności ponad 300 tys. ton rocznie oraz nowoczesnej, w pełni automatyzowanej sortowni odpadów selektywnie zebranych o wydajności 30 tys. ton rocznie. Będzie również dostarczał prąd i ciepło warszawiakom - wyjaśnia MPO.

Czytaj: Spalarnie tracą rządowe poparcie

Spalarnia będzie wytwarzała około 200 tys. MWh ciepła oraz około 100 MWh tysięcy energii elektrycznej każdego roku.

W założeniu, całość ma wtopić się w krajobraz dzielnicy – zaplanowano m.in. zielone dachy, transparentne elewacje budynków, a także przeźroczyste osłony.

Największa w Polsce spalarnia

Ma to być największa w Polsce i jedna z najnowocześniejszych instalacji tego typu w Europie, spełniającą surowe wymogi środowiskowe i w pełni bezpieczną dla mieszkańców. Zakończenie rozbudowy planowane jest na rok 2019 r.

- Rozbudowa ZUSOK-u na Targówku, to inwestycja o strategicznym znaczeniu dla mieszkańców Warszawy. Rozwiąże ona kwestię zagospodarowania odpadów komunalnych zmieszanych w Warszawie przy zachowaniu wymagań dotyczących redukcji strumienia odpadów kierowanych na składowiska, czyli rozwiąże problem Radiowa oraz pozwoli na zwiększenie odzysku surowców wtórnych, produkcję energii elektrycznej i cieplnej. Prace budowlane ruszą w 2017 roku – twierdzi Krzysztof Bałanda, prezes MPO w rozmowie z TVN Warszawa.

 

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (8)

 • Janek , 2016-12-02 12:51:01

  Organizacje ekologiczne popierają stanowisko Mazurka, że kolejne spalarnie są zbędne: portalkomunalny.pl/wp-content/uploads/2016/12/Komunikat_POE_gospodarka_odpadami.doc
 • CHEMIK, 2016-12-02 12:14:40

  Czy umowa już podpisana?Czy mieszkańcy mogą poznać treść?Kto będzie kontrolować oddziaływanie spalarni na środowisko? Warto odpowiedzieć sobie na te pytania,tym bardziej,że zachód odchodzi od budowy spalarni rusztowych na rzecz plazmowych!!
 • ripo, 2016-12-01 13:16:34

  Szkoda że rządzący mają klapki na oczach i powoli rezygnują z budowy nowych spalarni na rzecz kontraktów z prywaciarzami :(