PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa stawia na zieleń. Jest pełnomocnik, będzie jednostka miejska

 • Bartosz Dyląg    10 czerwca 2016 - 16:48
Warszawa stawia na zieleń. Jest pełnomocnik, będzie jednostka miejska
Warszawa ma nową pełnomocnik ds. zarządzania zielenią miejską. Fot. mat. prasowe

Warszawa ma nową pełnomocnik ds. zarządzania zielenią miejską. Jako swój cel stawia sobie wdrożenie „Standardów kształtowania zieleni Warszawy”, a także bezpośredni kontakt z mieszkańcami w sprawach otaczającej ich zieleni.
Od 1 marca 2016 roku nowy pełnomocnikiem prezydent m.st. Warszawy ds. zarządzania zielenią miejską jest Renata Kuryłowicz. Swoją pracę w urzędzie rozpoczęła w 2010 roku w zespole pełnomocnika prezydent m.st. Warszawy ds. zagospodarowania nabrzeży Wisły.

W czasie pracy w „zespole wiślanym” Renata Kuryłowicz zdobyła uprawnienia inspektora nadzoru prac w terenach zieleni i w ramach obowiązków pełniła funkcję inspektora od zieleni na budowach realizowanych przez Zarząd Mienia m.st. Warszawy.

– Ostatnie tygodnie poświęciłam przede wszystkim na typowanie nasadzeń drzew w pasach przyulicznych  – mówi Renata Kuryłowicz i dodaje – Jako pełnomocnik chciałabym przede wszystkim być urzędnikiem do którego można zadzwonić, napisać email lub poprzez portal społecznościowy zgłosić to, co mieszkańców niepokoi w zakresie zieleni w ich otoczeniu.

Ważnym elementem pracy pełnomocnika jest współpraca i koordynacja pracy z jednostkami i biurami mający bezpośredni wpływ na zieleń Warszawy – m.in. ZMiD, ZDM, ZOM, ZTP, Biuro Drogownictwa i Komunikacji.

Jako swój pierwszy sukces Renata Kuryłowicz wskazuje współpracę z Tramwajami Warszawskim przy zabezpieczeniu dębu w al. Solidarności. Stare drzewo pozostanie na swoim miejscu mimo, że peron tramwajowy zostanie poszerzony – wymagało to dużo pracy projektantów i inwestora. Pełnomocnik liczy, że przy realizacji kolejnych remontów i budowie nowych fragmentów sieci uda się zachować jak największą liczbę drzew i nasadzić wiele nowych.

Dużym sprawdzianem będzie „Zielona Świętokrzyska”. Tam dzięki realizacji projektów wybranych przez mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego przybędzie zieleni ulicznej. Wszystko dzięki zastosowaniu najnowszych technologii. – To prawdziwa nowość w Polsce. Wykorzystamy najnowsze technologie, dzięki którym osłonimy gęsto ułożone sieci kablowe i instalacje przed rozrostem systemu korzeniowego drzew. – mówi Pełnomocnik ds. Zarządzania Zielenią. Nasadzenia w tej reprezentacyjnej części miasta poprzedzają konsultacje społeczne, które potrwają do 28 czerwca.

Nowy program nasadzeń

Sadzenie drzew w ramach nowego programu nasadzeń rozpoczęło się od sezonu wiosennego 2016 roku. Do realizacji tego zamierzenia włączyły się już niemal wszystkie dzielnice Warszawy zgłaszając nasadzenia przyuliczne, które prowadzone będą na jesieni tego roku. Zachęcamy kolejne jednostki do włączenia się w ten projekt.

Podczas wiosennych nasadzeń w tym roku w Warszawie posadzono 9586 drzew.

Nasadzenia i rewaloryzacja terenów zielonych prowadzona jest również w ramach środków budżetu m.st. Warszawy z tytułu opłat za korzystanie ze środowiska i administracyjnych kar pieniężnych. Tylko w 2016 roku wydanych na ten cel zostanie ponad pięć milionów złotych. Fundusze te posłużą m.in. rewitalizacji zieleni na terenie podwórek na Pradze-Północ, zagospodarowaniu terenów zieleni wokół Bursy nr 5, a także wzdłuż Kanału Zaciszańskiego.

– Dzięki zaangażowaniu dzielnic, biur i jednostek mam nadzieję, że pierwsze efekty naszej pracy będą widoczne już na wiosnę 2017 roku – dodaje pełnomocnik.

W realizacji zamierzeń programu nasadzeń mają pomóc „Standardy kształtowania zieleni Warszawy”. To dokument, który zawiera większość danych na temat postępowania z zielenią miejską. Standardy stanowią załącznik do Programu Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy, zawarte są w nich wytyczne dotyczące projektowania, technologii wykonania jak i pielęgnacji, co jest równie istotne jak samo posadzenie.

Zarząd Zieleni Warszawy

Na najbliższej sesji Rady m.st. Warszawy, 16 czerwca, przedstawiony zostanie projekt utworzenia Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.

Potrzeba stworzenia jednego organu odpowiedzialnego za warszawską zieleń została ujęta w Programie Ochrony Środowiska dla m.st. Warszawy na lata 2009-2012 z perspektywą do 2016 roku.

Nowa jednostka zajęłaby się w sposób kompleksowy zarządzaniem zielenią w stolicy przejmując kompetencje od takich jednostek jak Zarząd Oczyszczania Miasta, Zarząd Terenów Publicznych, Zarząd Dróg Miejskich, a także dzielnic. Zarząd Zieleni w swojej działalności zajmowałby się również zbiornikami i ciekami wodnymi, a także nabrzeżem Wisły.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Ewa, 2016-06-10 17:38:03

  Niech będą za wzór bujne ogrody przypałacowe, piękne ogrody angielskie, czy założenia parkowe i liczna ciekawa urozmaicona roślinność ogrodów botaniczny i abonentów jak choćby w Rogowie. Powodzenia