PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa trzecim najtańszym miastem Europy

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    9 grudnia 2010 - 07:09
Warszawa trzecim najtańszym miastem Europy

Wilno oraz Praga mają najniższe ceny w Europie, Warszawa pod tym względem jest na trzecim miejscu – wynika z ogłoszonego w środę w Sztokholmie dorocznego raportu firmy Pricerunner.
W rankingu porównano ceny 25 produktów lub usług w 32 miastach świata. Wzięto pod uwagę, ile kosztuje w danym miejscu m.in. kawa na wynos, książka, bilet do kina, konkretny model telefonu komórkowego czy kosmetyk – informuje „Gazeta Wyborcza”.

W zeszłorocznej edycji listy Pricerunner to Warszawa była najtańszym miastem Europy. W tym roku stolica Polski zajęła trzecie miejsce, okazała się droższa od Wilna (1. miejsce) oraz Pragi (2.). Według raportu wyższe ceny niż w Warszawie są w Berlinie (4.), Budapeszcie (5.), Moskwie (6.), Londynie (7.) oraz w Lizbonie (8.).

Według autorów raportu Warszawa jest atrakcyjna cenowo w Europie dla osób lubiących ciekawie spędzać czas w mieście, korzystających z dobrych hoteli, restauracji i kawiarni. W tej kategorii tańsza od Warszawy jest tylko stolica Litwy Wilno. Podobnie oba miasta mogą być dobrym celem podróży dla młodych, oszczędnych ludzi, którzy śpią w hostelach i kupują żywność w sklepach.

Natomiast Warszawa nie jest zbyt tania dla przeciętnej rodziny z małymi dziećmi. Tego rodzaju turyści, biorąc pod uwagę ich potrzeby, mniej wydadzą w Wilnie, Pradze, Budapeszcie, a nawet w Berlinie.

Stolicę powinni też omijać miłośnicy gadżetów i nowinek technicznych. W Europie modny sprzęt lepiej kupować w Berlinie, Wiedniu, Amsterdamie oraz w Paryżu. Na świecie najtaniej tego typu zakupy można zrobić w Nowym Jorku oraz San Francisco.

Jak podaje Pricerunner, stolica Polski jest 9. najtańszym miastem na świecie. Najniższe ceny na świecie są w Bombaju (1. miejsce), Bangkoku (2.), San Francisco (3.) oraz Dubaju (4.). Najdroższym miastem świata, podobnie jak w zeszłym roku, jest Oslo. Pod tym względem kolejne miejsca zajęły: Sao Paulo, Sydney, Sztokholm oraz Reykjavik – pisze „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • melancholik, 2010-12-09 11:13:38

    wydaje mi sie, ze w warszawie jest drogo. sa miasta gdzie jest blizej i taniej.
  • piżama, 2010-12-09 10:57:53

    warszawa najtanszym miastem !? swietnie ! tylko troche mi tam za daleko jak na zakupy:)