PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa umorzy 70% długów zadłużonym lokatorom mieszkań komunalnych

 • bad    15 września 2015 - 13:06
Warszawa umorzy 70% długów zadłużonym lokatorom mieszkań komunalnych
Do 7 września do dzielnic wpłynęło ponad 3200 wniosków o umorzenie. Fot. UM Warszawa

Do 21 września br. mieszkańcy Warszawy mogą składać wnioski o częściowe umorzenie długów czynszowych w lokalach komunalnych. Dłużnik może liczyć na umorzenie nawet 70 proc. zaległości.
Chodzi o program Warszawy, który ma pomóc w spłacie długów lokatorom mieszkań komunalnych. Program zakłada, że po spełnieniu określonych warunków przy spłacie części zadłużenia, pozostała jego część zostanie umorzona. Jest to kolejna forma pomocy osobom mającym zadłużenie w opłatach za czynsz.

Dla kogo umorzenia i na jakich warunkach

Przypomnijmy, nowy program pomocy na lata 2015 – 2019 dotyczy dłużników, którzy z różnych przyczyn nie płacą systematycznie za czynsz i media. Program przewiduje dwa warianty porozumienia pomiędzy lokatorami a samorządem warszawskim:

1. przy spłacie 30% zadłużenia w ciągu 3 miesięcy od dnia podpisania porozumienia, nastąpi umorzenie 70% długu po wywiązaniu się z warunków porozumienia.

2. przy spłacie 50% zadłużenia w miesięcznych ratach w ciągu kilku lat (nie później niż do 30.09.2019 r.), zostanie umorzone 50% długu.

W przypadku obu wariantów mieszkaniec, oprócz spłaty części zadłużenia, będzie zobowiązany do terminowych opłat w ciągu najbliższych 4 lat, przy czym w każdym roku będzie mógł dwa razy spóźnić się z płatnościami o 21 dni. Umorzenie 70% lub 50% nastąpi nie później niż do dnia 31 grudnia 2019 r. Wniosek mogą składać osoby, które na dzień 30 września 2014 roku posiadały zadłużenie w opłatach za lokal komunalny. 

Wiosną tego roku zarządcy lokali komunalnych informowali mieszkańców o wysokości zadłużenia i o warunkach uczestnictwa w programie oraz miejscu składania wniosków. Do 7 września do dzielnic wpłynęło ponad 3200 wniosków. Najwięcej, bo ponad 600 zostało złożonych na Woli, ponad 400 wniosków na Ochocie, Mokotowie, Pradze - Południe i w Śródmieściu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (4)

 • zweryfikowany, 2015-09-27 11:36:08

  Najpierw podnosili czynsze w mieszkaniach komunalnych niebotycznie w górę a teraz przed wyborami obiecują ludziom rzekome umorzenia. A skąd emeryci, renciści przy niskich dochodach a także oczywiście bezrobotni, mają wziąć jakiekolwiek pieniądze na spełnienie w sumie drakońskich warunków umorzenia d...ługu ? To jest tylko czysta propaganda bufetowej i jej POkrętaczy przed wyborami. Po wyborach ten temat zniknie a czynsze w mieszkaniach komunalnych pójdą w górę bo będzie trzeba gdzieś zarobić na uchodźców, którzy stanowią oczywiście zorganizowaną grupę z twardym zamiarem wykończenia europy i wniesienia tu swojej wiary i władzy. Ale POkrętaczy to nic nie obchodzi. Uchodźców polskiego pochodzenia z Ukrainy i Rosji, nie przyjmują, bo nikt za nich nie płaci. Z Syrii tak, bo Unia daje polskiemu rządowi za każdy łeb od 10 do 16 tysięcy euro, które potem łykną prywatne spółki szwagrów i pociotków za rzekome zaopatrzenie i obsługę. Rząd zaś i tak za wszystko zapłaci z kieszeni podatnika. Targowica totalna i sprzedaż już całej Polski z duszami polaków.  rozwiń
 • 54140, 2015-09-27 08:47:54

  Kto sobie życzy z podatników, aby jego pieniędzmi napychać kieszenie żulom, nierobom i wiecznie skrzywdzonym?
 • a wieki, 2015-09-15 23:45:53

  Tylko pamiętajcie o Urzędzie Skarbowym - od umorzonej kwot, jako dochód, podatek należy odprowadzić do 20 dnia w następnym miesiącu po umorzeniu długu. Zaliczkę wpłacamy w wysokości 18% kwoty umorzenia.