PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Umowy partnerskie na rzecz rozwoju systemu ciepłowniczego podpisane

  • pt    12 stycznia 2016 - 15:08
Warszawa: Umowy partnerskie na rzecz rozwoju systemu ciepłowniczego podpisane
Veolia Energia Warszawa oraz PGNiG Termika podpisały trzy umowy definiujące zakres współpracy obu spółek wokół wsparcia rozwoju rynku ciepła w Warszawie - fot.warszawa.pl

• Umowa Veolia Energia Warszawa oraz PGNiG Termika dla wsparcia rynku ciepła w Warszawie podpisana.
• Pruszków będzie przyłączony do warszawskiej sieci ciepłowniczej.
• Termin realizacji projektów został ustalony na koniec 2018 roku.
12 stycznia, Veolia Energia Warszawa oraz PGNiG Termika podpisały trzy umowy definiujące zakres współpracy obu spółek wokół wsparcia rozwoju rynku ciepła w Warszawie oraz przyłączenia pruszkowskiej sieci ciepłowniczej do warszawskiego systemu ciepłowniczego.

Podpisanie umów jest pierwszym rezultatem Programu ACCORD, który jest realizowany między spółkami od listopada 2014 roku w ramach porozumienia o partnerstwie energetycznym.

– Jak pokazują badania, większość zanieczyszczeń powietrza, z tzw. źródeł niskiej emisji w stolicy, pochodzi z obrzeży Warszawy zabudowanych domami jednorodzinnymi, a także z miast z nią graniczących. Zawarte dziś porozumienia otwierają drogę dalszego rozwoju warszawskiego systemu ciepłowniczego. Takie działania wpisują się w ideę przyjętego w grudniu 2015 roku „Planu gospodarki niskoemisyjnej m.st. Warszawy” - mówi Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

W myśl porozumienia Veolia Energia Warszawa i PGNiG chcą doprowadzić do rozwoju lokalnego rynku ciepła systemowego na terenie aglomeracji warszawskiej przyłączając nowych odbiorców do już istniejącej i planowanej sieci ciepłowniczej.

Planowany czas trwania kontraktu to 11 lat (do 2027 roku), przy czym umowa będzie podlegała weryfikacji w trzyletnich cyklach.

Zawarto także porozumienie przyzwalające na przyłączenie Pruszkowa do warszawskiej sieci ciepłowniczej.

W ramach tego projektu, wspólnie przygotowane zostały dwie umowy: umowa o współpracy – prace projektowe i przygotowawcze, umowa o współpracy – inwestycyjna.

Obie umowy o współpracy określają szczegóły organizacji prac budowlanych, które pozwolą w przyszłości na przyłączenie pruszkowskiej sieci ciepłowniczej (należącej do PGNiG Termika i znajdującej się w Pruszkowie i Piastowie) do warszawskiej sieci ciepłowniczej należącej do Veolii Energii Warszawa.

Celem jest rozwój sieci ciepłowniczych poprzez przyłączenie sieci pruszkowskiej do warszawskiej (przez Piastów) oraz optymalizacja produkcji ciepła i energii elektrycznej w warszawskich źródłach. Dzięki temu zwiększy się efektywność wykorzystania kogeneracji w Warszawie, co przyczyni się do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w obrębie aglomeracji warszawskiej.

Po zrealizowaniu tego przedsięwzięcia, odbiorcy ciepła w Pruszkowie i w Piastowie zasilani będą przede wszystkim z warszawskich źródeł PGNiG Termika, u których wzrośnie produkcja ciepła w skojarzeniu z energią elektryczną.

Z połączonych systemów ciepłowniczych korzystać będą również mieszkańcy osiedla Niedźwiadek oraz odbiorcy zasilani obecnie z gazowych kotłowni należących do Veolii Energii Warszawa w Ursusie.

Prace projektowe i przygotowawcze powinny zakończyć się do końca 2018 roku. Prace budowlane, w tym odbiór końcowy magistrali do Piastowa, potrwają do 31 grudnia 2020 roku.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.