PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: w 2019 ruszy przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. Prace potrwają dwa lata

  • PAP/KDS    22 czerwca 2017 - 12:12
Warszawa: w 2019 ruszy przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. Prace potrwają dwa lata
Zdjęcie ilustracyjne (fot. utk.gov.pl)

14 mln zł ma kosztować przygotowanie dokumentacji projektowej przebudowy Dworca Zachodniego w Warszawie. W czwartek (22 czerwca) PKP PLK i TorProjekt z grupy Trakcja podpisały umowę na przygotowanie dokumentacji. Przebudowa ma ruszyć w 2019, w 2021 ma się zakończyć.
• W ramach przebudowy Dworca Zachodniego ma powstać węzeł komunikacyjny łączący nie tylko przewozy kolejowe, ale też komunikację miejską. 

• Po remoncie dworzec ma być m.in. w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. 

• - Warszawa Zachodnia otwiera także jedną z najważniejszych inwestycji, czyli przebudowę linii średnicowej w Warszawie - zapowiada prezes PKP PLK S.A. Ireneusz Merchel.

Jak podała firma w komunikacie, nowa stacja Warszawa Zachodnia będzie bardziej funkcjonalna, pozbawiona barier architektonicznych i dobrze przygotowana do obsługi pasażerów. "PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę na projekt modernizacji stacji. Przebudowa zaplanowana jest na 2019 r." - poinformowano.

Według PKP PLK projekt zakłada zmiany na stacji w obszarze obsługi pasażerów oraz w zakresie technicznym i bezpieczeństwa. "Uwzględnia integrację komunikacji miejskiej i kolejowej, w zakresie przewozów aglomeracyjnych, regionalnych i dalekobieżnych. Powstanie multimodalny węzeł komunikacyjny. Linia średnicowa będzie przystosowana do zwiększonej liczby pociągów. Stworzone zostaną nowe możliwości połączeń na linii Piaseczno - Legionowo" - napisano w komunikacie.

"Modernizacja stacji Warszawa Zachodnia wpisuje się także w program poprawy dworców kolejowych. To zwiększenie komfortu pasażerów korzystających z przewozów aglomeracyjnych, regionalnych i międzyregionalnych. Warszawa Zachodnia będzie dobrą wizytówką kolei na styku połączeń między wschodem a zachodem" - wskazał, cytowany w komunikacie, wiceminister infrastruktury i budownictwa Andrzej Bittel.

Jak podały PKP PLK, na stacji przebudowane zostaną istniejące perony oraz dobudowany jeden dodatkowy. Pasażerowie będą korzystać z hali peronowej. Całkowicie zmieni się przejście podziemne. Będzie wyższe i szersze oraz zostanie połączone z przestrzenią poczekalni i kas biletowych. Przejście doświetlą świetliki umieszczone na peronach. Stacja będzie w pełni dostępna dla osób niepełnosprawnych.

"Warszawa Zachodnia jest stacją o największym ruchu pociągów pasażerskich w kraju. W kolejnych latach liczba pasażerów będzie tu wzrastać. (...) Warszawa Zachodnia otwiera także jedną z najważniejszych inwestycji, czyli przebudowę linii średnicowej w Warszawie. Przygotowuje ją realizowana obecnie modernizacja linii obwodowej" - poinformował cytowany w komunikacie prezes PKP PLK S.A. Ireneusz Merchel.

Projekt modernizacji stacji za ponad 14 mln zł wykona firma Torprojekt. Prace nad dokumentacją zakończą się w I kwartale 2019 r. W II kwartale 2019 r. planowane są prace budowlane. Zakończenie inwestycji w IV kw. 2021 r. - poinformowały PKP PLK.

Według PKP PLK szacowany koszt modernizacji stacji Warszawa Zachodnia w ramach projektu "Prace na linii średnicowej w Warszawie na odcinku Warszawa Wschodnia - Warszawa Zachodnia" realizowanego z udziałem środków unijnych to 500 mln zł. Wysokość dofinansowania to około 80 proc.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji prasowej prezes Merchel, PKP PLK planują też ogłoszenie w tym roku przetargów na 6 mld zł. Dodał, że rozliczenia z wykonawcami, które w tym roku mają wynieść 5,5 mld zł, są realizowane zgodnie z założeniami.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.