PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa wyda 1 mld zł na budownictwo społeczne w latach 2015 - 2022

  • bad    13 listopada 2014 - 19:49
Warszawa wyda 1 mld zł na budownictwo społeczne w latach 2015 - 2022

Program zakłada między innymi dalszy rozwój mieszkalnictwa społecznego w latach 2015 – 2022 i przewiduje na jego realizację blisko 540 milionów złotych. Pozostała kwota zostanie przeznaczona na remonty i doposażenie istniejących budynków.
Przypomnijmy, od 2007 roku w stolicy powstało ponad 3,5 tysiące lokali mieszkalnych (w tym ponad 500 mieszkań czynszowych TBS), blisko 10 tysięcy pustostanów zostało wyremontowanych. Koszt realizacji tych inwestycji to ponad 680 mln złotych (508 mln złotych to koszt budowy mieszkań oraz 180 mln - rewitalizacji pustostanów).

Do 4 nowych siedmiokondygnacyjnych budynków komunalnych z 228 mieszkaniami właśnie zaczęli wprowadzać się lokatorzy. Są to jedno, dwu i trzypokojowe lokale.

Czytaj też: Miasta słono płacą za brak lokali socjalnych

To kolejny na Pradze-Północ przykład zabudowy realizującej nowy trend w budownictwie komunalnym. Budynki, zlokalizowane w obrysie dawnych fortyfikacji, swoim gabarytem, układem kompozycyjnym oraz formą architektoniczną mają podkreślać układ dawnych wałów ziemnych. Architektura, detal wykończenia elewacji (ceramika), a nawet nazwy tych czterech budynków - „Redan", „Barkan", „Bastion", „Luneta" - są inspirowane XVII/XIX-wieczną architekturą obronną.

Teren inwestycji jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Wejścia do budynków posiadają rampy, a garaż został zlokalizowany na poziomie terenu. Jest to drugi etap inwestycji przy ul. Jagiellońskiej. Pierwszych 5 nowych budynków z 75 mieszkaniami zostało oddanych do użytku dwa lata temu. Koszt całego zadania to 94 mln zł, z czego 76 mln zł to koszt budowy 9 budynków (w tym 12 mln zł z funduszu dopłat BGK).

Czytaj: Centra miast wyludniają się przez program MdM

Nowy program budownictwa społecznego na lata 2015 - 2022 zakłada powstanie 2,5 tysiąca nowych mieszkań na wynajem, remont 3 tysięcy już istniejących oraz doposażenie w centralne ogrzewanie blisko 5 tysięcy lokali. W ramach programu m.st. Warszawa realizować będzie inwestycje w 3 obszarach: partnerstwa publiczno-prywatnego, budowy i modernizacji przez TBS oraz przez władze poszczególnych dzielnic.

W ramach PPP powstaną 403 lokale mieszkalne na Pradze - Północ, Pradze - Południe i Targówku. Budowa przez TBS zakłada oddanie do użytku mieszkańców 464 nowych lokali w tych samych dzielnicach. Na Targówku, w Ursusie, na Bemowie, Białołęce i w Wesołej powstaną łącznie 543 mieszkania. Ponadto TBS zmodernizuje 671 mieszkań na obu Pragach i Targówku.

Koszt projektu to ponad 920 mln złotych, w tym budowa nowych lokali mieszkalnych - ok. 540 mln złotych. Udział finansowy m.st. Warszawy wyniesie 242 mln zł, zaś 298 mln to przewidywany wkład finansowy Banku Gospodarstwa Krajowego (kredyt, emisja obligacji, dopłaty z programu budownictwa komunalnego).

Planowany budżet zakłada również 80 mln złotych na doposażenie lokali oraz 300 mln złotych na remonty zasobów komunalnych. Program budownictwa społecznego skierowany jest również do osób, których dochody są za wysokie na uzyskanie mieszkania komunalnego, jednak zbyt niskie, aby otrzymali kredyt na kupno własnego mieszkania.

- Zaproponowane przez nas rozwiązanie powinno pomóc młodym warszawiakom w odłożeniu pieniędzy na przysłowiowy start, czyli potrzebny wkład własny. W naszej ocenie, aby tak się stało, potrzebne jest zapewnienie tańszych mieszkań niż te proponowane przez rynek komercyjny - mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent m.st. Warszawy.

- BGK sfinansował budowę już ponad 100 tysięcy mieszkań na wynajem w całej Polsce. Jako państwowy bank rozwoju, wspieramy rozwój gospodarczy i społeczny kraju. Nadal będziemy wykorzystywać nasze kompetencje i zasoby finansowe, aby w różnej formie zaspokajać potrzeby mieszkaniowe Polaków - mówi Radosław Stępień, wiceprezes - pierwszy zastępca prezesa Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.