PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawiak kupi za swoją pensję dwa razy więcej metrów mieszkania niż londyńczyk

  • PulsHR.pl    24 sierpnia 2017 - 17:36
Warszawiak kupi za swoją pensję dwa razy więcej metrów mieszkania niż londyńczyk
Dane NBP sugerują, że w całej Warszawie płacić należy 7,3 tys. zł za metr lokalu używanego i 7,7 tys. zł za metr lokalu nowego. (Fot. PTWP/Piotr Waniorek)

Gdyby przeciętny warszawiak wziął swoją roczną pensję netto, to mógłby kupić jedynie 4,3 metrów kwadratowych mieszkania w centrum stolicy i 6,6 metrów kwadratowych poza centrum.
Mieszkań w Polsce jest mało i są drogie – do tego raczej nikogo nie trzeba nadmiernie przekonywać. Gdyby przeciętny warszawiak wziął swoją roczną pensję netto, to mógłby kupić jedynie 4,3 metrów kwadratowych mieszkania w centrum stolicy i 6,6 metrów kwadratowych poza centrum. Miesięcznie na konto takiej osoby wpływa przeciętnie 3,8 tys. zł netto.

Z drugiej strony za metr trzeba zapłacić 10,6 tys. zł w centrum miasta i 6,9 tys. zł poza nim – wynika z danych udostępnianych przez portal numbeo.com. Dla porównania dane NBP sugerują, że w całej Warszawie płacić należy 7,3 tys. zł za metr lokalu używanego i 7,7 tys. zł za metr lokalu nowego.

Za kawalerkę w Warszawie metr w Monako

Wynik taki plasuje Warszawę mniej więcej w połowie stawki europejskich stolic. Średnia dla badanych miast wynosi 4 metry kwadratowe w centrum i 6,2 metrów kwadratowych poz nim. Tyle metrów można przeciętnie kupić odpowiednio w centrach i poza centrami europejskich stolic za roczną pensję netto z danego miasta – wynika z analizy przeprowadzonej przez Open Finance na podstawie danych numbeo .

Kolejnym nikłym pocieszeniem jest fakt, że w wielu krajach, gdzie zarobki są nawet kilkukrotnie wyższe niż w Polsce, możliwości nabywcze obywateli są skromniejsze niż nad Wisłą.

Jak Warszawa wypada na tle innych stolic, jeśli chodzi o cenę mieszkań? Więcej na ten temat znajdziesz tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.