PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawscy kierowcy bezpłatnie zbadają samochody

  • bad    21 sierpnia 2017 - 15:31
Warszawscy kierowcy bezpłatnie zbadają samochody
Akcja bezpłatnych badań diagnostycznych pojazdów realizowana będzie na 55 stacjach diagnostycznych. Potrwa do końca wakacji. Fot. mat. prasowe

Warszawa ogranicza zanieczyszczenia powietrza, służyć ma temu m.in. akcja bezpłatnych badań diagnostycznych pojazdów.
• W poniedziałek, 21 sierpnia, pierwszy raz w Warszawie na tak dużą skalę, ruszyła akcja bezpłatnych wybranych badań diagnostycznych pojazdów.

• Kierowcy mogą sprawdzić w swoich samochodach i motocyklach emisję spalin, ustawienie świateł i ciśnienie w oponach.

• Akcja jest realizowana dzięki współpracy Warszawy z Przemysłowym Instytutem Motoryzacji (PIMOT). Auta czy motory bezpłatnie będzie można skontrolować na jednej z 55 stacji diagnostycznych do końca wakacji. 

 

- W stolicy ruszyła pilotażowa akcja bezpłatnych wybranych badań diagnostycznych w pojazdach. Prowadzimy ją z myślą o bezpieczeństwie kierowców i pieszych, ale również poprawie jakości powietrza – mówi Renata Kaznowska, wiceprezydent Warszawy i dodaje: – To kolejne nasze działanie, które prowadzimy w ramach kampanii „Oddychaj Warszawo”. Głównymi źródłami zanieczyszczeń powietrza są transport indywidualny oraz niskiej jakości węgiel i odpady spalane w piecach. W walce o czyste powietrze bardzo dużo zależy od mieszkańców, od ich codziennych postaw, takich jak dbanie o sprawny samochód, korzystanie z transportu publicznego, wymiana źródła ciepła na bardziej ekologiczne, czy docieplenie budynków.

Czytaj więcej: Trasa S7 z Warszawy do Grójca na wiosnę 2021 roku

- Przemysłowy Instytut Motoryzacji wspiera ważne inicjatywy związane z bezpieczeństwem transportu. Od wielu lat prowadzimy zaawansowane prace badawcze w tym zakresie. Staramy się również uświadamiać, jak duży wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego ma stan techniczny pojazdów – mówi Bogusław Pijanowski, zastępca dyrektora ds. Rozwoju i Wdrożeń w Przemysłowym Instytucie Motoryzacji.

Co będzie sprawdzane

Kierowcy, którzy chcą wziąć udział w akcji, mogą wybrać się do jednej z 55 stacji kontroli pojazdów (lista placówek znajduje się w multimediach). Na miejscu diagności sprawdzą poziom emisji spalin, ustawienie świateł i ciśnienie w oponach. Użytkownicy pojazdów otrzymają przy tym informację na temat stanu technicznego sprawdzanych elementów i zostaną poinstruowani przez specjalistów, jak odpowiednio je użytkować. Dlaczego akurat te elementy będą sprawdzane? 

Pojazd, który spełnia normy emisji spalin, zmniejsza nie tylko niekorzystne oddziaływanie transportu na środowisko, ale również ogranicza negatywny wpływ zanieczyszczeń na zdrowie człowieka. Zwiększona emisja zanieczyszczeń z niesprawnego układu wydechowego podnosi ryzyko występowania schorzeń układów oddechowego i krążenia.

Czytaj więcej: Warszawa, Kraków, Inowrocław, Sosnowiec, Jaworzno. Te miasta stawiają na elektryczny transport

Prawidłowe oświetlenie to gwarancja widoczności na drodze, szczególnie po zmroku. Jakość oświetlania dla każdego modelu pojazdu jest różna, a wpływ na to ma także rodzaj samego reflektora. Reflektory powinny być odpowiednio ustawione. Wyregulowane prawidłowo światła pozwalają na dostrzeżenie dużo wcześniej przeszkody znajdującej się na drodze. Multimedia

×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.