PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawska kolej z nowymi pociągami

  • PAP    18 lutego 2012 - 10:00
Warszawska kolej z nowymi pociągami

Pierwszy z czternastu nowoczesnych pociągów kupionych przez Warszawską Kolej Dojazdową obsługuje od piątku połączenia rozkładowe - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Pozostałe pociągi mają wyjechać na tory do końca roku.
Nowe pociągi mają częściowo zastąpić stary tabor przewoźnika. Całkowita wartość inwestycji to 284,2 mln zł. Z tej kwoty 109,6 mln zł to unijne dofinansowanie. Producentem pociągów jest przedsiębiorstwo Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz.

Pierwszy z pociągów przyjechał do Grodziska Mazowieckiego na początku grudnia ub.r. i po przeprowadzeniu odbiorów oraz prób technicznych wyruszył testowo na trasę 11 stycznia.

Czytaj też: Samorządowy tabor kolejowy może być nowoczesny

Następnego dnia miał premierę w regularnym ruchu pasażerskim na trasie Grodzisk Maz. Radońska - Warszawa Śródmieście WKD. Do 16 lutego pojazd kursował w ramach tzw. eksploatacji obserwowanej, czyli realizowane przez niego kursy były szczegółowo analizowane. Od piątku pociąg będzie jeździł zgodnie z regularnym rozkładem jazdy.

Nowe pociągi są klimatyzowane i dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, rodziców z małymi dziećmi, turystów podróżujących z rowerami oraz wyposażone w monitoring. We wszystkich pojazdach mają być zamontowane automaty biletowe.

WKD obsługuje pasażerski ruch kolejowy na linii Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki, z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka. Z połączenia korzysta dziennie ponad 26 tys. pasażerów. Spółka szacuje, że rocznie przewozi ok. 6,9 mln pasażerów.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Jóm, 2012-02-18 20:56:26

    Oj oj oj... czyżby się coś zmieniło?
  • Balan, 2012-02-18 17:01:34

    Czy nowe pociągi będą mile widziane? Zobaczymy i podzielimy się swoimi wrażeniami.