Warszawska kolej z nowymi pociągami

Pierwszy z czternastu nowoczesnych pociągów kupionych przez Warszawską Kolej Dojazdową obsługuje od piątku połączenia rozkładowe - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego. Pozostałe pociągi mają wyjechać na tory do końca roku.
Warszawska kolej z nowymi pociągami

Nowe pociągi mają częściowo zastąpić stary tabor przewoźnika. Całkowita wartość inwestycji to 284,2 mln zł. Z tej kwoty 109,6 mln zł to unijne dofinansowanie. Producentem pociągów jest przedsiębiorstwo Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz.

Pierwszy z pociągów przyjechał do Grodziska Mazowieckiego na początku grudnia ub.r. i po przeprowadzeniu odbiorów oraz prób technicznych wyruszył testowo na trasę 11 stycznia.

Czytaj też: Samorządowy tabor kolejowy może być nowoczesny

Następnego dnia miał premierę w regularnym ruchu pasażerskim na trasie Grodzisk Maz. Radońska - Warszawa Śródmieście WKD. Do 16 lutego pojazd kursował w ramach tzw. eksploatacji obserwowanej, czyli realizowane przez niego kursy były szczegółowo analizowane. Od piątku pociąg będzie jeździł zgodnie z regularnym rozkładem jazdy.

Nowe pociągi są klimatyzowane i dostosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, rodziców z małymi dziećmi, turystów podróżujących z rowerami oraz wyposażone w monitoring. We wszystkich pojazdach mają być zamontowane automaty biletowe.

WKD obsługuje pasażerski ruch kolejowy na linii Warszawa Śródmieście - Grodzisk Mazowiecki, z odgałęzieniem w Podkowie Leśnej do Milanówka. Z połączenia korzysta dziennie ponad 26 tys. pasażerów. Spółka szacuje, że rocznie przewozi ok. 6,9 mln pasażerów.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Oj oj oj... czyżby się coś zmieniło?

Jóm, 2012-02-18 20:56:26 odpowiedz

Czy nowe pociągi będą mile widziane? Zobaczymy i podzielimy się swoimi wrażeniami.

Balan, 2012-02-18 17:01:34 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE