PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawska Praga i obrzeża Gdańska. Kolejne grunty PKP pod Mieszkanie Plus

 • PAP/AH    5 maja 2018 - 09:17
Warszawska Praga i obrzeża Gdańska. Kolejne grunty PKP pod Mieszkanie Plus
Z obecnie dostępnego wykazu gruntów widać, że są to bardzo zróżnicowane lokalizacje, od atrakcyjnych w centrach miast, jak na przykład na warszawskiej Pradze, po tereny na obrzeżach, jak w przypadku gdańskiej Niwki. (Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Shutterstock)

Część gruntów kolejowych przekazanych do Krajowego Zasobu Nieruchomości ma bardzo atrakcyjne lokalizacje - powiedział dyrektor ds. rozwoju w e-bazanieruchomosci.pl Maciej Górka. PKP przekazała do banku ziemi m.in. dane o gruntach na warszawskiej Pradze.
 • PKP SA na potrzeby Mieszkania plus do końca kwietnia wytypowała kolejne 138 nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 118 hektarów.
 • Do 30 czerwca analiza zostanie zakończona i powstanie kolejny wykaz nieruchomości.
 • Z obecnie dostępnego wykazu gruntów widać, że są to bardzo zróżnicowane lokalizacje - oceniają eksperci. 

PKP SA przekazała do KZN dane nt. działek m.in. w Warszawie, przy ul. Pożarowej oraz w Gdańsku, przy ul. Niwki.

- Z obecnie dostępnego wykazu gruntów widać, że są to bardzo zróżnicowane lokalizacje, od atrakcyjnych w centrach miast, jak na przykład na warszawskiej Pradze, po tereny na obrzeżach, jak w przypadku gdańskiej Niwki - zauważył Górka.

Ekspert przypomniał, że na gruntach przekazanych do KZN mogą powstać mieszkania czynszowe, ale także socjalne.

- Aby projekt budownictwa czynszowego się powiódł, konieczne jest postawienie budynków w atrakcyjnych dla mieszkańców miast lokalizacjach - powiedział Górka. Dodał, że w takich miejscach "średnie stawki czynszów są na tyle wysokie, iż uniemożliwiają wynajęcie lokalu w przystępnej cenie i w dobrej lokalizacji" - powiedział.

Górka zauważył, że "w przypadku budownictwa socjalnego argument lokalizacyjny jest ważny, ale nie determinuje obłożenia lokali, ponieważ to gmina decyduje, gdzie ulokuje osoby w potrzebie lokalowej". Dodał, że "na pewno trzeba się liczyć z bardzo zróżnicowanymi komentarzami na temat kolejowych gruntów, gdzie głównym zarzutem będzie zbyt bliskie usytuowanie względem torowisk i dworców kolejowych, co może znacząco pogarszać komfort mieszkania".

Górka przypomniał jednak, że "na rynku mamy przypadki takich budów jak katowicki TBS, który został bardzo szybko zasiedlony mimo bliskiej odległości od magistrali kolejowych". "Budynek został tak zaprojektowany, że części mieszkalne są w innej części niż ta, która sąsiaduje z torowiskiem".

PKP SA na potrzeby Mieszkania plus do końca kwietnia wytypowała kolejne 138 nieruchomości o łącznej powierzchni ponad 118 hektarów. Do 30 czerwca analiza zostanie zakończona i powstanie kolejny wykaz nieruchomości.

Już wcześniej kolejowa spółka przekazała do KZN dwa wykazy, obejmujące łącznie 238 nieruchomości o powierzchni blisko 600 ha i szacunkowej wartości ok. 1,3 mld zł.

Ustawa o KZN weszła w życie 11 września ub. roku. Zgodnie z nią gromadzone są dane na temat gruntów Skarbu Państwa, które mogą zostać wykorzystane pod budownictwo mieszkaniowe. Przekazanie danych nie oznacza automatycznego przejęcia nieruchomości. Urzędnicy KZN po zebraniu danych mają wybierać grunty, nadające się do wykorzystania na potrzeby programu Mieszkanie plus.

Dane o nieruchomościach do KZN przekazały, obok PKP SA, także m.in. Lasy Państwowe, Agencja Mienia Wojskowego czy Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Wykazy gruntów do Krajowego Zasobu Nieruchomości przekazały także gminy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (1)

 • Sulo, 2018-05-05 12:58:00

  Kupiłęm sobie teraz już własną Indianę w media expercie i jestem niezależny. Polecam mieć swój rower.