PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawski system wodno-ściekowy przejdzie rewolucję

  • MN    24 listopada 2017 - 18:17
Warszawski system wodno-ściekowy przejdzie rewolucję
Projekt przyczyni się do podłączenia 5700 nowych użytkowników dosieci kanalizacyjnej. (fot. fotolia)

1,2 mld zł pochłonie realizacja szóstego etapu wodno-ściekowego przedsięwzięcia w Warszawie, Pruszkowie i Serocku. Inwestycja zakłada budowę sieci wodno-kanalizacyjnych i modernizację infrastruktury.
• NFOŚiGW zapewni dofinansowanie w wysokości 637 mln zł z Funduszu Spójności.

• W sumie na sześć faz projektu warszawskie MPWiK otrzyma ok. 3,3 mld zł.

• Dotychczas wypłacono 2,2 mld zł, a do 2023 r. dodatkowe wsparcie wyniesie 1,1 mld zł.

Mazowiecka wodno-ściekowa „rewolucja” zakończy się w 2024 r. Projekt przyczyni się do podłączenia 5700 nowych użytkowników sieci kanalizacyjnej, a 6720 osób skorzysta z ulepszonego zaopatrzenia w wodę. Przedsięwzięcie będzie realizowane na terenie trzech miast. Najwięcej prac odbędzie się w Warszawie, gdzie zaplanowano: budowę sieci kanalizacyjnej i wodociągowej, modernizację pompowni ścieków, modernizację oczyszczalni ścieków „Czajka” i „Południe” oraz wdrożenie systemu zarządzania sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Natomiast w Pruszkowie wybudowana zostanie sieć kanalizacyjna i wodociągowa, a w Wieliszewie koło Serocka modernizacji ulegnie Stacja Uzdatniania Wody „Wieliszew”, zaopatrująca w wodę północne dzielnice Warszawy.

Całkowity koszt tej wielkiej, proekologicznej inwestycji szacowany jest na 1,23 mld zł. Będzie ona dofinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, w ramach działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach. Dotacja wyniesie 637 500 000 zł.

Przy okazji, Kazimierz Kujda - prezez NFOŚiGW - poinformował, że do końca roku Fundusz podpisze umowy na ponad 1,8 mld zł dofinansowania z działania 2.3 Gospodarka wodno-ściekowa w aglomeracjach.

– Inwestycje obejmą 31 miast, najokazalsze z nich - poza Warszawą - będą realizowane w Poznaniu, Radomiu, Lublinie i we Wrocławiu. Wodno-kanalizacyjne projekty łącznie będą kosztowały 3,6 mld zł. W przyszłym roku fundusz planuje podpisanie kolejnych około 100 umów w ramach tego unijnego działania – powiedział prezes NFOŚiGW.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.