Warszawskie dworce pod specjalną opieką

Kolejarze chcą stworzyć zunifikowany i zarządzany centralnie system bezpieczeństwa, który miałby objąć wszystkie warszawskie dworce. Planowany koszt inwestycji to ponad 28 mln zł, z czego prawie 20 mln PKP SA chcą uzyskać z Unii Europejskiej.
Warszawskie dworce pod specjalną opieką
Jak powiedział rzecznik PKP SA Michał Wrzosek, nowy system bezpieczeństwa obejmowałby monitoring i instalacje ochrony przeciwpożarowej. Systemy instalowane na wszystkich warszawskich dworcach mają być takie same, zarządzane centralnie i podłączone do systemu miejskiego. "Obecnie jest tak, że jeżeli się coś stanie, na przykład wybuchnie pożar, to informacja o tym jest przekazywana do PKP SA, a PKP SA dopiero zawiadamia odpowiednie służby. Zaletą nowego systemu byłoby to, że gdyby coś się stało, to służby miejskie od razu będą o tym wiedziały" - wyjaśnił rzecznik.
 
System ma objąć zarówno największe warszawskie dworce, jak Centralny i Wschodni, jak i mniejsze, np. Warszawa Ochota, Powiśle i Stadion. Kamery i czujniki mają być montowane jeszcze przed Euro 2012, podczas planowanych remontów dworców.
 
Kolejarze chcą umieścić system na liście podstawowej projektów indywidualnych dla unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, z którego współfinansowane są duże inwestycje infrastrukturalne. Kolejarze zamierzają pozyskać z unijnych pieniędzy 19,59 mln zł. Wartość całego projektu szacują na 28,12 mln zł.
 
Obecnie trwają konsultacje społeczne nowych projektów proponowanych do umieszczenia na liście. Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, szefowa tego resortu podejmie decyzję o jej ostatecznym kształcie pod koniec sierpnia.
 
Wrzosek powiedział, że nawet jeśli PKP SA nie uda się uzyskać unijnego finansowania, to i tak systemy monitoringu i ochrony przeciwpożarowej na warszawskich dworcach powstaną. - Jednak w takim przypadku nie będą połączone w jeden system, bo nie wystarczy na to pieniędzy - dodał. 
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Kolejarze zajmuja sie teraz wszystkim, tyle nie tym, co powinni, a mianowicie - koleja.

autoidea, 2010-07-22 15:34:39 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE