PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskie latarnie zostaną zmodernizowane przy wykorzystaniu PPP

  • bad    28 listopada 2014 - 16:31
Warszawskie latarnie zostaną zmodernizowane przy wykorzystaniu PPP

Fot. Pixbay

Planowana modernizacja będzie obejmowała wymianę opraw oświetleniowych, a w części lokalizacji, w zależności od potrzeb, także wymianę opraw oświetleniowych wraz z rekonstrukcją ciągów jezdnych, zmianą usytuowania i rozmieszczenia słupów oświetleniowych oraz wymianą okablowania, słupów i osprzętu instalacyjnego.
24 listopada 2014 roku Biuro Infrastruktury m.st. Warszawy podpisało z konsorcjum Collect Consulting S.A. i ECM Group Polska umowę na kompleksowe doradztwo techniczne, ekonomiczno-finansowe i prawne w zakresie przygotowania przedsięwzięcia częściowej modernizacji oświetlenia na wybranych drogach publicznych m.st. Warszawy przy udziale inwestora prywatnego, czyli w formule Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP).

Czytaj też: SN: gminy zapłacą za oświetlenie dróg publicznych na swoim terenie

Projekt modernizacji realizowany będzie na terenie wszystkich dzielnic Warszawy i obejmować ma ponad 400 ulic miasta i łącznie ok. 24 tys. latarni. Planowana modernizacja będzie obejmowała wymianę opraw oświetleniowych, a w części lokalizacji, w zależności od potrzeb, także wymianę opraw oświetleniowych wraz z rekonstrukcją ciągów jezdnych, zmianą usytuowania i rozmieszczenia słupów oświetleniowych oraz wymianą okablowania, słupów i osprzętu instalacyjnego. W ramach projektu przedsięwzięcia zostanie zainstalowany i uruchomiony centralny system sterowania oświetleniem.

Zakłada się osiągnięcie ponad 50% oszczędności z tytułu redukcji zużycia energii.

Czytaj też: Bełchatów inwestuje w nowoczesne oświetlenie uliczne

Do zadań wyłonionego doradcy należeć będzie przede wszystkim wykonanie analizy wykonalności przedsięwzięcia pod kątem technicznym, prawnym i ekonomiczno-finansowym, w tym ocena stanu technicznego instalacji oświetleniowej, opracowanie wytycznych do projektowania modernizacji oświetlenia, analiza finansowa, analiza ryzyk oraz testowanie rynku potencjalnych partnerów, rekomendacja zakresu modernizacji, przygotowanie dokumentacji do postępowania na wybór inwestora prywatnego, jak i doradztwo w jego trakcie.

„Warszawa daje dobry, pozytywny przykład dla całej Polski, pokazując że ważne inwestycje rozwojowe miast i samorządów można szybko i efektywnie realizować w atrakcyjnej formule PPP, która to łączy know-how i zasoby partnera prywatnego ze społeczną perspektywą i oczekiwaniami partnera publicznego. Dobrze skonstruowana umowa PPP gwarantuje pełną satysfakcję wszystkich stron – a przede wszystkim odbiorcy końcowego, czyli nas wszystkich.” – powiedział Radosław Polowy, prezes Collect Consulting S.A.

Wybór partnera prywatnego i termin wykonania prac planowany jest do 31 marca 2016 r.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.