PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskie lotnisko Chopina jak porty we Frankfurcie lub Monachium

  • PAP/KDS    26 marca 2018 - 13:48
Warszawskie lotnisko Chopina jak porty we Frankfurcie lub Monachium
- Na tę zmianę mieszkańcy okolic Lotniska Chopina czekali od dawna - przekonują przedstawiciele lotniska. (fot. Facebook/ Lotnisko Chopina)

Od niedzieli (25 marca) na Lotnisku Chopina obowiązuje tzw. cisza nocna. Oznacza to, że między godz. 23.30 a 5.30 nie mogą startować i lądować samoloty. Warszawski port, jako pierwszy w Polsce, wprowadził taką ciszę, jednocześnie dołączył do grona europejskich portów jak Frankfurt, czy Monachium.
Władze warszawskiego Lotniska Chopina od niedzieli, czyli od 25 marca wprowadzili "ciszę nocną". Zgodnie z nią jest zakaz planowania i wykonywania operacji lotniczych w godzinach nocnych.

- Zakaz obowiązuje we wszystkie dni tygodnia między godz. 23.30 a 5.30 i dotyczy wszystkich operacji lotniczych. Wyjątkiem są loty państwowe, wojskowe, ratownicze czy też sytuacje kryzysowe. Na lotnisku będą też mogły operować samoloty opóźnione z przyczyn niezależnych od przewoźnika - powiedzia dyrektor biura marketingu i PR Lotniska Chopina Hubert Wojciechowski. Dodał, że Lotnisko Chopina, jako pierwsze w Polsce, zdecydowało się na wprowadzenie "ciszy nocnej".

Jak tłumaczy, zakaz ten, obowiązujący już na niektórych europejskich lotniskach, to przede wszystkim ważny gest wobec zamieszkujących okolice lotniska mieszkańców, którzy często skarżą się na uciążliwy hałas startujących i lądujących samolotów.

Czytaj więcej: Rozbudowa lotniska w Radomiu oznacza likwidację Modlina? Skutki byłyby bardzo dotkliwe

- Na tę zmianę mieszkańcy okolic Lotniska Chopina czekali od dawna. Wprowadzone rozwiązania zwiększy komfort snu osób mieszkających w sąsiedztwie naszego portu i jednocześnie nie wpłynie to na poziom jego przepustowości. Lotniskowa "cisza nocna" jest innowacyjnym pomysłem w Polsce, natomiast doskonale sprawdza się w innych europejskich krajach - powiedział Wojciechowski.

Jak dodał, zakaz planowania operacji lotniczych w godzinach nocnych obowiązuje już na kilku europejskich lotniskach, m.in. we Frankfurcie, Monachium, Paryżu-Orly, Brukseli, Hamburgu i Zurichu.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największe lotnisko w Polsce. W 2017 r. port obsłużył 15,75 mln pasażerów - o 23 proc. więcej niż w 2016 r., kiedy to było 12,8 mln podróżnych. Lotniskiem zarządza Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • kirk, 2018-03-26 18:42:42

    Do radex: Spoko. 50 km wokół Warszawy piloci będą zrzucać paliwo albo wyłączać silniki i cicho lądować lotem ślizgowym ...
  • radex, 2018-03-26 15:06:06

    Cisza nocna ok, tylko mam nadzieję, że nie zrealizują tego pomysłu, żeby człowiek musiał latać z Modlina czy Radomia zamiast Okęcia. Teraz sobie w itace wczasy wykupuję i wygodnie z Szopena enterem wylatuję. Taksiarz mnie podwozi z walizkami i wszyscy są zadowoleni. Okęcie ma świetną lokalizację nie... ma to tamto  rozwiń