PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawskie Radiowo nie zostanie zamknięte. Porażka GIOŚ w NSA

 • GP    28 lutego 2017 - 13:00
Warszawskie Radiowo nie zostanie zamknięte. Porażka GIOŚ w NSA
Śmieci w Warszawie "zagościły" w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. (fot.:pixabay.com)

• Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) zabrał stanowisko w temacie przedsiębiorstwa przetwórstwa odpadów w warszawskim Radiowie. Na mocy decyzji sądu zakład będzie dalej działał.
• To porażka chcących jego zamknięcia, mieszkańców i Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.
Zapadła kolejna sądowa decyzja dotycząca sortowni i kompostowni śmieci w Warszawie. Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w poniedziałek (27 lutego) stwierdził, że zakład przeróbki odpadów w Radiowie może działać dalej. Decyzja sądu jest efektem odwołania od wcześniejszych prób zablokowania działania kompostowni w sądach niższej instancji.

Ten, kolejny etap walki o czystość w warszawskiej dzielnicy Bielany, zwolennicy zatrzymania przedsiębiorstwa MPO przegrali. Walkę prowadzą stowarzyszenia "Czyste Radiowo" i Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

- Naczelny Sąd Administracyjny postanowieniem z dnia 27 lutego 2017 r. w sprawie oznaczonej sygnaturą akt II OZ 174/17 oddalił zażalenia Głównego Inspektora Ochrony Środowiska oraz lokalnego Stowarzyszenia na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. (...) Postanowienie sądu administracyjnego o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji jest tzw. środkiem ochrony tymczasowej" - poinformował w komunikacie NSA.

Sprawa toczy się od zeszłego roku, gdy we wrześniu 2016 zamknięto składowisko odpadów Radiowo na warszawskich Bielanach. Powodem tej decyzji były skargi mieszkańców stolicy - fetor z kompostowni uniemożliwiał im normalne funkcjonowanie. Krótko potem zapadła decyzja GIOŚ o zamknięciu kompostowni, która działała obok składowiska. W grudniu sąd administracyjny zawiesił tę decyzję. To od tej decyzji odwołano się do NSA.

Czytaj też: WSA: Zabrakło właściwej oceny zagrożenia

Po stronie chcących zamknięcia zakładu znajduje się urząd marszałkowski województwa, który argumentował w poprzednich etapach sporu, że instalacja na Radiowie nie spełnia wielu wymogów prawa, a proces przetwarzania odpadów jest prowadzony w sposób iluzoryczny, bez efektu ekologicznego w postaci skutecznego wydzielenia podstawowych odpadów nadających się do recyklingu.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (13)

 • peter, 2017-03-15 15:21:10

  W niedzielę był program w TVP 3 na ten temat. Okazało się że przeprowadzano badania uciążliwości wysypisk na Bielanach. I w tej chwili już BYŚ jest porównywalnie uciążliwy jak Radiowo - co będzie jak BYŚ zacznie wprowadzać w życie swoje plany i doda jeszcze prawie 200 wielkich kompostowników???...  rozwiń
 • info dla zainteresowanych, 2017-03-05 13:58:44

  A propos "Czystego Radiowa" i faktu że nigdy nie protestuje ono przeciwko dewastacji Bielan przez BYSia warto przypomnieć oświadczenie "Czystych Bielan" które naprawdę walczy o Bielany, z każdym a nie wybiórczo i to stowarzyszenie było już kilka razy zastraszane przez prawników B...YSia: "Stowarzyszenie Czyste Radiowo jest jak wściekły pies, który z własnej wściekłości odgryzie własny ogon, tylko dlatego, że się rusza. Dla ścisłości wyjawię (może po raz pierwszy publicznie), że Stowarzyszenie Czyste Bielany powstało tylko dlatego, że Czyste Radiowo nie zgodziło się wystąpić do Urzędu Dzielnicy, aby zostać stroną w postępowaniu o wstrzymanie rozbudowy zakładu BYŚ na przełomie 2013/14 kiedy to toczyło się postępowanie o wydanie mu pozwolenia na budowę. Przedstawicielka Stowarzyszenia Czyste Radiowo oznajmiła, że nie będą występować przeciwko BYSiowi, że wielu ich członków jest w przyjaźni z właścicielem firmy BYŚ. Stąd nic dziwnego, że wszystkie złe komentarze dotyczące tego zakładu znikają ze strony SCR. Niezrozumiałe jest dlaczego SCR uzurpuje sobie prawo wyłączności do działania w sprawie MPO. Jeżeli jednocześnie nie znikną oba zakłady - MPO i BYŚ to usunięcie MPO spowoduje przerzucenie śmieci do BYSia. A BYŚ już w poprzednim WPGO był instalacją zastępczą dla MPO czyli jak MPO nie będzie się wyrabiał z przetwarzaniem śmieci to BYS czeka na odbiór. W obecnym WPGO założenia BYŚia co do rozbudowy są potrojone, bo BYŚ w międzyczasie, kiedy SCR nie pozwalało wspominać publicznie o BYSiu, on się rozwijał. Do tej pory nawet bez posiadania ogólnomiejskiej kanalizacji dostawał pozwolenia na kompostowanie odpadów!!!! szokujące. Urząd Dzielnicy o tym wiedział"  rozwiń
 • realista, 2017-03-03 17:00:43

  Naiwniakom którzy myślą że Radiowo to jedyny problem Bielan chcę przypomnieć że BYŚ chce postawić u siebie na początek(!) 160 wielkich kontenerów kompostowych. Sprawdźcie sobie o co występował, o zgody na jaką działalność...