PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskie tramwaje pojadą szybciej

  • bad    9 września 2015 - 15:53
Warszawskie tramwaje pojadą szybciej
Tramwaje Warszawskie myślą o zwiększeniu prędkości jazdy na wielu trasach tramwajowych. Fot. Tramwaje Warszawskie

Tramwaje Warszawskie przyspieszają – jeżdżą z prędkością 70 km/h w al. Zielenieckiej, a już wkrótce pojadą szybciej także na Moście Marii Skłodowskiej-Curie.
Tramwaje jeżdżące w al. Zielenieckiej – od Teatru Powszechnego do Ronda Waszyngtona osiągają prędkość 70 km/h. Tramwaje Warszawskie podwyższyły maksymalną prędkość z dotychczasowych 50 km/h do 70 km/h.

W najbliższym czasie także na Moście Marii Skłodowskiej-Curie prędkość wzrośnie z 50 km/h do 60 km/h; przy czym, ze względu technicznych utrzymane będzie ograniczenie do 45 km/h na dwóch dylatacjach. Skróci się czas  jazdy o ok. 15 s w przypadku al. Zielenieckiej oraz o ok. 30 s w przypadku trasy mostowej.

Większa prędkość na wielu liniach tramwajowych

Dodatkowo w najbliższych tygodniach na trasie linii nr 2 zostanie także zakończone wprowadzanie priorytetu. Dzięki temu tramwaje będą przejeżdżały praktycznie bez straty czasu przez skrzyżowanie z ul. Myśliborską. Podobnie będzie na przejściu dla pieszych po wschodniej stronie przystanków Stare Świdry. Czas przejazdu skróci się nawet o 3 min., poprawi się także regularność kursowania, obecnie zakłócana przez skrzyżowanie z ul. Myśliborską.

Już wcześniej po modernizacji trasy tramwajowej W-Z zniesiono ograniczenie do 30 km/h na Moście Śląsko-Dąbrowskim, a dzięki przebudowie sieci trakcyjnej w al. Krakowskiej przy pasie startowym lotniska Okęcie.

Ale to nie koniec – Tramwaje Warszawskie myślą o zwiększeniu prędkości jazdy także na innych trasach tramwajowych – przede wszystkim na wydzielonych torowiskach oraz o większych odległościach międzyprzystankowych.

Wymaga to m.in. uzgodnień z jednostkami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo ruchu w Warszawie, a każda zmiana wymaga zatwierdzenia ze strony Inżyniera Ruchu. Podwyższona dopuszczalna prędkość będzie wprowadzana także na projektowanych i planowanych trasach tramwajowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • marek zakrzewski, 2015-09-10 09:18:09

    Tramwajom pomyliło się z Formulą 1. Tam tez urywają sekundy na torze! Jazda tramwajów w stolicy wygląda mniej więcej tak: 2 minuty jazdy- 3 minuty przystanek + światła. Minuta jazdy- 3 minuty przystanek. Na większości tras tramwaj więcej czasu stoi niż jedzie.