PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskie wodociągi będą ozonować

  • PAP    20 października 2010 - 17:34
Warszawskie wodociągi będą ozonować

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Warszawie uruchomiło w środę stację ozonowania wody i filtrowania za pomocą węgla aktywnego.
Dzięki nowym instalacjom, co najmniej o połowę zredukowana zostanie dawka dwutlenku chloru, konieczna do końcowej dezynfekcji wody.  Nowy system poprawi znacząco jakość wody, jej smak i zapach - zapewnia MPWiK. 

Przedsiębiorstwo rozbudowało ciąg oczyszczania wody na terenie warszawskich filtrów. Woda trafiająca do uzdatniania najpierw jest napowietrzana, potem trafia do systemu filtracji pospiesznej oczyszczającej wodę z zawiesin i wytrącania rozproszonych zanieczyszczeń w większe cząstki, a potem do nowego obiektu filtrów. Tu jest ozonowana i przepuszczana przez węgiel aktywny, a potem trafia do zbiorników systemu filtracji powolnej, gdzie woda przesącza się przez złoża piasku i żwiru - wyjaśnia MPWiK.

Budowa nowej stacji ozonowania i filtrowania trwała od 2008 r. Obiekt jest w pełni zautomatyzowany i skomputeryzowany. Powierzchnia nowego budynku wynosi ponad 12 tys. m2. Wewnątrz znajdują się m.in. 3 generatory ozonu oraz 18 komór filtrów węglowych, wypełnionych łącznie 5 tys. m3 węgla aktywnego. Żeby wypełnić filtry warstwą ok. 2,6 m, potrzebne było 150 ciężarówek węgla aktywnego. Wydajność nowej instalacji, to maksymalnie 300 tys. m sześc. wody na dobę.

Koszt inwestycji wyniósł 59 mln euro, z czego 33,6 mln euro (62 proc.) zostało sfinansowane z unijnego Funduszu Spójności. Nowe budynki są architektoniczne dopasowane do starej, XIX-wiecznej zabudowy filtrów. Z tej stacji uzdatniania codziennie dystrybuowane jest 200 tys. m sześc. wody, która trafia do mieszkań na Ochocie, Woli, Śródmieściu, Wilanowie, Ursynowie, Ursusie czy w Pruszkowie. Centralna stacji filtrów zapewnia połowę wody dla mieszkańców stolicy. Pozostałą część zapewnia wodociąg północny.

Stołeczna sieć wodociągowa liczy ok. 3,3 tys. km i jest najdłuższa w kraju. System wodociągów warszawskich powstał w drugiej połowie XIX. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.