PARTNER PORTALU
 • BGK

Ważna dla samorządu inwestycja wpisana do strategii rządowej

 • bad    10 września 2014 - 17:35
Ważna dla samorządu inwestycja wpisana do strategii rządowej

- Budowa kompleksu energetycznego Gubin-Brody zostanie imiennie wpisana do strategii i dokumentów rządowych. To inwestycja o strategicznym znaczeniu dla państwa – zadeklarował wicepremier Janusz Piechociński na spotkaniu w Sejmie z Zarządem Województwa Lubuskiego i marszałek Elżbietą Polak oraz Lubuskim Zespołem Parlamentarnym.
Spotkanie otworzył poseł Józef Zych:

- Parlamentarzyści nie chcą ingerować w działalność spółek - zastrzegł. - Nie potrzebujemy poufnych danych biznesowych. Ale naszym ustawowym obowiązkiem jest dbanie o rozwój swoich okręgów, a sytuacja w branży energetycznej oraz w spółkach energetycznych ma ogromne znaczenie dla rozwoju naszego regionu.

Wiceprezes ds. rozwoju spółki PGE SA Dariusz Marzec omówił plany dotyczące budowy kompleksu energetycznego w Gubinie i Brodach.

- Mamy nadzieję, że po roku 2016 wystąpimy o koncesję wydobywczą, pierwsze prace ziemne ruszą na początku lat dwudziestych i nastąpi rozpoczęcie eksploatacji węgla - stwierdził. - Pełen rozruch kompleksu nastąpi ok. 2025 r. To oznacza około 3.000 miejsc pracy przy samym kompleksie. Ale dwukrotnie lub trzykrotnie więcej miejsc pracy zostanie wygenerowane w otoczeniu, w produkcji i usługach. Prowadzimy szeroką kampanię informacyjno-edukacyjną wobec lokalnej ludności. Pokazujemy jak się zmienia standard i jakość życia w gminach, które korzystają na lokalizacji kompleksu wydobywczo-energetycznego.

Wiceprezes Marzec odniósł się także do protestów środowisk ekologicznych, dotyczących eksploatacji węgla brunatnego.

- Oczywiście nasza działalność nie odbywa się bez wpływu na środowisko, krótkoterminowo teren ulega degradacji, ale istnieją bardzo restrykcyjne normy, trzeba przeprowadzić pełną rekultywację terenu - podkreślił.

- Ustalamy sposób rekultywacji wspólnie z władzami lokalnymi. Teren jest oddawany do użytkowania w sposób niepogorszony, a często w sposób polepszony w stosunku do pierwotnego stanu. Można pojechać i zobaczyć czy na terenach zrekultywowanych jest rzeczywiście pustynia, czy też raczej rosną lasy. Pojedźcie do Bełchatowa i zobaczcie czy mieszkańcom się pogorszyło i czy stamtąd ludzie uciekają. Zobaczycie państwo, że jest wręcz przeciwnie - dodał Marzec.

Wicepremier Piechociński zadeklarował, że kompleks energetyczny (kopalnia i elektrownia) Gubin-Brody zostanie wpisany imiennie do strategii i dokumentów rządowych, gdyż stanowi zadanie o strategicznym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego państwa polskiego. Za tę deklarację zebrał oklaski od uczestników spotkania.

- To jest właśnie deklaracja na którą czekaliśmy - powiedziała marszałek Elżbieta Polak. - Jako samorząd woj. lubuskiego zrobiliśmy wszystko w granicach swoich kompetencji, by stworzyć dobre warunki do tej inwestycji, która może stanowić istotny impuls rozwojowy dla lubuskiej gospodarki.

Złoża węgla brunatnego w woj. lubuskim są prawnie chronione, zaktualizowaliśmy wojewódzki plan zagospodarowania przestrzennego, wpisaliśmy budowę kompleksu jako zadanie strategiczne dla regionu, a do Strategii Rozwoju Województwa oraz Kontraktu Terytorialnego jako strategiczne dla bezpieczeństwa energetycznego państwa.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (4)

 • Piotr , 2014-10-06 09:27:58

  Po ośmiu latach planowania kopalni odkrywkowej i wydaniu na tą bzdurę prawie dwudziestu milionów złotych, premier powiedział, że wpisze inwestycje do jakiejś kolejnej wirtualnej strategii i głosi to jako wielki sukces. Budowanie szuflandii w Polsce trwa nadal.
 • Polak, 2014-09-20 19:58:46

  Do polak: Każdy, kto chce sprzedać kawałek Polski na przemiał do elkektrowni w Niemczech jest górniczym komuchem Naiwność i sprzedajność lubuskich polityków jest koncertowa. Tylko współczuć Lubuszanom. PGE chyba się zwija ze śmiechu, jak widzi to żebranie bandy nieuków - wykopcie nas! wykopcie nas! ...Chociaż obiecajcie, że wykopiecie!  rozwiń
 • polak, 2014-09-12 16:28:44

  Kompleks juz jest wpisany jako inwestycja rzadowa .wiec po co te krytyki i wypisywanie kompletnych glupot przez przeciwnikow .juz niemowiac jakie bzdury wypisuje pani dziadek razem z wojtem .ciekawe ile mu zaplacili za ten lancuch .bo za darmo tego nierobil . Kazdy kto jest przeciwko inwestycji jes...t przeciwko polsce .  rozwiń