PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu metra nie będzie, ale mogą być metrobusy

  • pt    5 marca 2014 - 10:46
We Wrocławiu metra nie będzie, ale mogą być metrobusy

Spółka Wrocławskie Inwestycje ogłosiła przetarg na sporządzenie koncepcji i części projektu dla połączenia elektrycznymi autobusami centrum miasta i Nowego Dworu.
Budowa linii tramwajowej na Nowy Dwór jest na razie niemożliwa z powodu przecięcia się z trasą kolejową.

We Wrocławiu doszli jednak do wniosku, że nowoczesne i ekologiczne połączenie stosunkowo łatwo zorganizować za pomocą tzw. metrobusów, czyli wielko pojemnych elektrycznych autobusów, które tak jak tramwaje miałyby wydzielone trasy.

Ulicą Strzegomską na Nowym Dworze autobusy już jeżdżą wydzielonymi dla siebie drogami. Wystarczy przedłużenie do centrum.

Wrocławskie Inwestycje w imieniu miasta zamawiają sporządzenie koncepcji takiego połączenie wzdłuż ulic Strzegomskiej i Robotniczej, na odcinku od Nowego Dworu do Dworca Świebodzkiego.

Zlecenie bardzo przybliża realizację tego pomysłu. Tym bardziej, że w ramach szykowanego kontraktu ma powstać poza koncepcją także projekt dla odcinka metrobusu zawartego miedzy Nowym Dworem a ulicą Góralską. Projekt powinien być gotowy w pierwszym kwartale 2015 roku. Wtedy także będzie można przystąpić do jego realizacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • JR, 2014-03-06 09:39:23

    Lepszym rozwiązaniem byłaby budowa kolejki miejskiej na lekkiej estakadzie żelbetowej. Przy takim rozwiązaniu prawie nie ma problemu z kolizjami, z lokalizacją stacyjek, estetyką itd. Byłoby to rozwiązanie perspektywiczne, z możliwością dowolnej rozbudowy i dotarcia do wszystkich głównych miejsc. Te...chnologię żelbetu mamy opanowaną, a więc stosunkowo tanią. Podejrzewam, że i zestawy jezdne mogłyby być wyprodukowane w kraju z perspektywą eksportu, gdyż to rozwiązanie jest co raz bardziej popularne ze względu na stosunkowo niski koszt i łatwość lokalizacji w istniejących organizmach miejskich.  rozwiń
  • Zbigniew, 2014-03-05 20:10:58

    Elektryczne samochody i autobusy to konieczność. Najbardziej w takich miastach gdzie smog dusi ludzi jak w Krakowie.