PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu piece węglowe zastępuje sieć ciepłownicza

  • wnp.pl (Dariusz Ciepiela)    21 stycznia 2014 - 12:45
We Wrocławiu piece węglowe zastępuje sieć ciepłownicza

We Wrocławiu maleje liczba domowych piecy opalanych węglem, zamiast tego mieszkania są podłączane do miejskiej sieci ciepłowniczej - mówi Krzysztof Karolczyk, manager ds. rozwoju elektrociepłowni Fortum.
Fortum we Wrocławiu realizował program podłączania starych kamienic do sieci ciepłowniczej. Jak on wyglądał w praktyce?

- We Wrocławiu Fortum Power and Heat Polska aktywnie wspiera inwestycje mające na celu redukcję niskiej emisji. Fortum jest zaangażowane m.in. w realizowany przez władze Wrocławia tzw. program 100 kamienic, którego celem jest likwidacja emisji zanieczyszczeń poprzez likwidację indywidualnych palenisk.

Inwestujemy w budowę przyłączy ciepłowniczych i w węzły cieplne, natomiast miasto w obiektach gminnych, finansuje budowę instalacji wewnętrznych. Koszt takiej instalacji, przy realizacji dużej ilości mieszkań, to ok. 2000 - 2500 zł na mieszkanie. Fortum w ostatnich latach podłączyło do sieci ciepłowniczej ponad 80 przedwojennych kamienic, co pozwoliło zlikwidować ok. 2000 indywidualnych źródeł ciepła, które w większości były opalane węglem i dymiły w centrum miasta. Jesteśmy zaangażowani również w projekty likwidacji indywidualnych źródeł zanieczyszczeń pracujących nie tylko na potrzeby kamienic, tylko w samym 2013 r. podpisaliśmy 24 umowy przyłączeniowe na tego typu obiekty.

Dzięki tym działaniom sprzedajemy blisko 100 MW więcej. Od roku 2003 podłączyliśmy do sieci ponad 300 MW, z czego blisko 1/3 to dostawy ciepła do już istniejących budynków.

Czy te działania będą kontynuowane w przyszłości?

- Obecnie barierą wstrzymującą podłączenia do sieci dużej liczby kolejnych budynków są koszty instalacji wewnętrznej. Nie wszystkich właścicieli mieszkań i mieszkańców stać na to, aby zainwestować w instalację wewnętrzną, pomimo, że nie jest to znaczący koszt. Trzeba pamiętać, że duża część mieszkańców takich kamienic nie dysponuje nadwyżkami finansowymi i dla nich korzystniejszym rozwiązaniem od ciepła sieciowego jest piec węglowy, w którym oprócz węgla mogą palić wszystkim czym się da, w tym śmieciami, których w gospodarstwach domowych produkuje się duże ilości.

Czy były problemy techniczne związane z budową instalacji wewnętrznej w starych kamienicach?

- Nie było z tym poważniejszych problemów. Główną przeszkodą było to, że nie wszyscy właściciele mieszkań godzą się na zmianę polegającą na podłączeniu całości kamienicy i wszystkich mieszkań do sieci ciepłowniczej. Żeby kamienicę podłączyć do sieci muszą się na to zgodzić wszyscy członkowie wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej.

W przypadku części kamienic podłączenie wymagało budowy krótkiego przyłącza od sieci do budynku, w niektórych przypadkach rozbudowaliśmy sieć o kolejne ulice i obszary. 

Więcej: wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • gleon, 2014-01-22 11:20:43

    Ciekawe 1/3 starych czyli ze "100 kamienic" podłączono 30 starych, a reszta to nowe budynki! Stary piar Dutkiewicz nie jest zły! Jak lemingi to kupują to nawet taki przeterminowany fałszywy towar sprzedaje się jak ciepłe bułeczki!