PARTNER PORTALU
  • BGK

We wtorek pociągi wrócą do Białegostoku

  • PAP    8 listopada 2010 - 18:02
We wtorek pociągi wrócą do Białegostoku

Najwcześniej od wtorku będzie przywracany ruch do i z dworca PKP w Białymstoku, po poniedziałkowym zderzeniu na torach dwóch pociągów towarowych.
W poniedziałek wcześnie rano na torach wylotowych z Białegostoku w kierunku Warszawy i Ełku doszło do zderzenia i pożaru dwóch pociągów towarowych. Spłonęło 17 cystern z łatwopalnymi substancjami, dwie lokomotywy i budynek nastawni. Jak powiedział PAP Łańcucki, tylko straty PKP Polskie Linie Kolejowe SA będą liczone "w milionach złotych". 

Łańcucki poinformował, że według planów we wtorek kilka pociągów wyjedzie i dojedzie do dworca PKP w Białymstoku z kierunku Warszawy i Ełku przez specjalny łącznik na stacji towarowej Białystok i tylko trakcją spalinową. Składy na tym odcinku miałaby obsługiwać lokomotywa spalinowa. Łańcucki zaznaczył, że trwa opracowywanie listy tych pociągów, a szczegółowych informacji będą udzielać we wtorek przewoźnicy.

Zaznaczył jednak, że tory na stacji towarowej Białystok nie są dostosowane do obsługi pociągów pasażerskich, dlatego trwa analiza, jakie lokomotywy i z jaką prędkością będą mogły tamtędy przejechać.

Nie wiadomo jeszcze, jak długo może potrwać naprawa uszkodzonej trakcji elektrycznej i torowiska, bo na miejscu wciąż pracuje komisja, która szczegółowo oceni zakres uszkodzeń. Łańcucki dodał, że "kompletnie zniszczone" jest około 200 metrów torowiska i sieć trakcyjna na tym odcinku, spaliła się też nastawnia.

Andrzej Kierman, rzecznik PKP PLK w Białymstoku, ocenia, że "sytuacja jest dynamiczna" i trudno jednoznacznie określić, ile czasu zajmie przepompowanie zawartości uszkodzonych cystern, uprzątnięcie miejsca wypadku i pożaru, naprawa uszkodzonego torowiska oraz trakcji elektrycznej.

Zapewnił jednak, że nawet jeżeli nie powiodą się w zakładanym terminie plany dotyczące wznowienia części kursów do dworca PKP w Białymstoku, to wszyscy pasażerowie będą mieli zapewnione połączenia z wykorzystaniem komunikacji autobusowej.

W poniedziałek autobusy kursowały sprzed budynku dworca PKP w Białymstoku na wyznaczone stacje podmiejskie, gdzie na podróżnych oczekiwały pociągi.

Czytaj też:

Rusza remont linii kolejowej 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.