PARTNER PORTALU
  • BGK

Weekendowe pociągi z Torunia do Ciechocinka

  • PAP    13 czerwca 2014 - 12:06
Weekendowe pociągi z Torunia do Ciechocinka

Weekendowe połączenia kolejowe między Toruniem a Ciechocinkiem uruchomi 21 czerwca Arriva RP. Na razie przewoźnik ogłosił rozkład jazdy do końca sierpnia, ale nie wyklucza jego przedłużenia. Do Ciechocinka nie jeżdżą pociągi od 2,5 roku.
W soboty i niedziele mają być cztery kursy na linii Toruń Wschodni -Ciechocinek i z powrotem. Przejazd 29-kilometrową trasą potrwa około 40 minut. Pociągi będą zatrzymywać się na stacjach Toruń Miasto, Toruń Główny, Aleksandrów Kujawski i Odolion.

"Uruchamiamy połączenia Torunia z Ciechocinkiem na zasadach komercyjnych, bez dotacji, ale pasażerom zaoferujemy bardzo korzystną ofertę" - powiedziała rzeczniczka Arrivy RP Joanna Parzniewska. Dodała, że kursowanie pociągów na tej linii nie musi się zakończyć 31 sierpnia. "Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie pasażerów. Połączenia mogą być kontynuowane, może we współpracy z samorządami czy sanatoriami" - mówiła.

Kursowanie pociągów na 7-kilometrowej trasie między Aleksandrowem Kujawskim a Ciechocinkiem przerwano w grudniu 2011 r. Obsługujące ten odcinek Przewozy Regionalne zrezygnowały, gdy okazało się, że połączenie nie będzie dłużej dotowane przez samorząd województwa. Po zmianie przepisów za transport na terenie powiatu odpowiedzialne stało się starostwo, a obie miejscowości leżą w jednym powiecie. Starostwa powiatu aleksandrowskiego nie było stać na dofinansowanie połączenia.

Z zamkniętej linii w przeszłości korzystali m.in. kuracjusze, przyjeżdżający na wypoczynek i leczenie do uzdrowiskowego Ciechocinka. W Aleksandrowie Kujawskim, leżącym na linii Kutno-Toruń-Bydgoszcz-Piła, przesiadali się do pociągów jadących do kurortu.

Linia kolejowa nr 425 Aleksandrów Kujawski - Ciechocinek została otwarta w 1867 r. Na całej długości ma jeden tor. Do początku lat 90. zeszłego wieku na trasie odbywał się również ruch pociągów towarowych.

Arriva RP sp. z o.o. jest częścią grupy Arriva, należącej do Deutsche Bahn. W województwie kujawsko-pomorskim realizuje 70 proc. regionalnych przewozów kolejowych.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • oski58, 2014-06-19 10:49:37

    Do cezetka: szkoda źe tylko wekendowe . Myśle źe wiele osób dojeźdźa do pracy , młodzieź do szkoły , chętnie by się przesiedli do pociągu. Dojazdy zachanym autobusem to źadna przyjemność, zwłaszcza gdy jest się zmęczonym po pracy. Ale brawo za pierwszy ruch , czekam na kolejny,
  • cezetka, 2014-06-14 17:30:49

    Bardzo dobre posunięcie, dla dobra wczasowiczów i kuracjuszy.