PARTNER PORTALU
  • BGK

Węgorzewo zmodernizuje przestarzałą oczyszczalnię ścieków

  • PAP    1 września 2014 - 18:22
Węgorzewo zmodernizuje przestarzałą oczyszczalnię ścieków

Za ponad 19 mln zł gmina Węgorzewo (woj. warmińsko-mazurskie) zmodernizuje do końca listopada 2015 r. przestarzałą oczyszczalnię ścieków. Inwestycja przyczyni się do poprawy czystości rzeki Węgorapy, wypływającej z jeziora Mamry.
Jak poinformował burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk, modernizacja i rozbudowa 18-letniej oczyszczalni zapewni tej turystycznej gminie bezpieczeństwo ekologiczne.

Według burmistrza zostanie dobudowany drugi reaktor biologiczny, a ten istniejący zostanie zmodernizowany. "Bez takiej inwestycji, w przypadku poważnej awarii nie byłoby gdzie odprowadzać ścieków i mogłoby dojść do zanieczyszczenia Węgorapy" - wyjaśnił.

Czytaj tez:  Oczyszczalnie mogą lepiej wykorzystywać biogaz

Ponad 80 proc. kosztów inwestycji - wartej 19,7 mln zł - zostanie dofinansowane z Programu Infrastruktura i Środowisko. Zarządzająca oczyszczalnią spółka komunalna podpisała w ostatnich dniach umowę w tej sprawie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Olsztynie. "Jest to projekt, o który nasza gmina starała się od wielu lat" - podkreślił burmistrz.

Czytaj też:  Centralny cennik opłat za wodę i ścieki?

Po modernizacji zwiększy się przepustowość oczyszczalni odbierającej ścieki z miejscowości w gminach Węgorzewo i Pozezdrze. Nowa instalacja będzie spełniała normy unijne. Zmniejszy się zawartość azotu w oczyszczanych ściekach, które odprowadzane są do Węgorapy. Inwestycja ma być gotowa do końca listopada przyszłego roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.