PARTNER PORTALU
  • BGK

WFOŚiGW dofinansuje gminne kampanie ws. śmieci

  • PAP    21 grudnia 2012 - 15:12
WFOŚiGW dofinansuje gminne kampanie ws. śmieci

- Wojewódzki Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zamierza wspomóc gminy regionu w finansowaniu kampanii informacyjno-edukacyjnych, dotyczących wchodzących w życie w połowie przyszłego roku zmian w zasadach gospodarowania odpadami.
Chodzi o przejęcie przez gminę odpowiedzialności za wywóz i zagospodarowanie śmieci. Samorządowcy spodziewają się, że wprowadzeniu w życie nowych przepisów może towarzyszyć zamieszanie. Wiąże się to np. z koniecznością złożenia deklaracji przez właścicieli nieruchomości o liczbie mieszkających tam osób, aby można było naliczyć stosowne opłaty na rzecz gminy. By wszystko przebiegło sprawnie, potrzebne jest - wskazują gminy - zatrudnienie dodatkowych urzędników i kampania informacyjna.

Czytaj też:  Resort gubi się w argumentach na temat przetargów śmieciowych?

Przedstawiciele katowickiego funduszu przyznają, że samorządowcy z wielu gmin sondowali możliwość pozyskania środków na ten cel właśnie z WFOŚiGW. Wychodząc im naprzeciw, w piątek fundusz ogłosił konkurs w tym zakresie. Wnioski będzie można składać od 15 stycznia do 15 lutego przyszłego roku. Premiowane będą kampanie oryginalne i innowacyjne, a przede wszystkim pomyślane tak, by ich przekaz skutecznie dotarł do adresatów.

Fundusz chce sfinansować maksymalnie połowę kosztów samorządowych kampanii, ale nie więcej niż 20 groszy w przeliczeniu na jednego mieszkańca danej gminy.

Czytaj też:  Gminy wspólnie zagospodarują odpadami

Większość śląskich gmin przyjęła już uchwały dotyczące gospodarki odpadami, ustalając także wysokość opłat. Np. w Katowicach będzie to 14 i 20 zł od osoby miesięcznie, w zależności od tego, czy śmieci będą posegregowane czy nie. W Tychach przyjęto jednolitą opłatę w wysokości 11 zł miesięcznie od osoby. Opłaty mają być naliczane w odstępach kwartalnych.

Nowy system wejdzie w życie w połowie roku. Samorządowcy zwracają jednak uwagę, że mieszkańcy zapłacą za usługę dopiero po jej zrealizowaniu, a więc - np. w Tychach - po upływie kwartału, czyli we wrześniu. W tym czasie, od lipca, samorząd będzie kredytował wywóz odpadów. Władze wielu gmin zabiegają, by specjalną linię pożyczkową dla samorządów uruchomił w tym celu Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.